“Vrava qenin për të bërë të besueshme grabitjen”/ Dëshmia tronditëse e Babis Anagnostopoulos: E vura foshnjën pranë trupit të nënës sepse…

Bb82db4e 4d4f 4eb7 99f2 Ca1833125717

Babis Anagnostopoulos, piloti i akuzuar për vrasjen e bashkëshortes Caroline Krauts, ka pasur sot seancën e radhës në procesin mbi krimin e ndodhur në Glyka Nera.

Në momentet pas krimit, ai pretendoi se bashkëshortja e tij kishte humbur jetën pas një sulmi nga disa persona që kishin qëllim grabitjen, vepër për të cilën sipas hynë edhe në vilën e tyre.
Anagnostopoulos ka folur përpara gjykatësit në lidhje me veprimet të cilat iu desh të ndërmerrte për të mbuluar krimin.
“Edhe unë të besova. Policia ju ka besuar, zoti i pandehur. Për grabitësit u vunë edhe 300 mijë euro shpërblim. Unë personalisht ju kam besuar” , i tha në një moment kryetari i gjykatës, duke vënë në dukje se e gjithë skena që ai ngriti për të mbuluar krimin e tij do të paguhet nga qytetarët grekë.
Reagimi i gjykatësit erdhi pasi i pandehuri tha se e gjitha nuk kishte qenë e lehtë edhe për të, pasi kishte qarë me vajzën e tij në divan për 37 ditë.
Sipas tij, kur takoi hetuesit e Vrasjeve, e kuptoi se herët a vonë e vërteta do të dilte në shesh. Babis Anagnostopoulos tha në kërkimin e tij të faljes maratonë se pas krimit ai qau dhe shkula flokët.
“Po mendoja se çfarë do të bënte ky fëmijë. Nuk mund ta pranoja që ai të humbiste prindërit në të njëjtën ditë. Nëse do të doja të largohesha, mund të largohesha dhe unë dhe fëmija im pasi të dy kishim pasaportë. Shmangia e pasojave ishte një nga pasojat e papranueshme të asaj dite. Nga tronditja ime ishte e pamundur për mua të kuptoja se nuk do ta shihja më gruan time. Gjithçka që mund të bëja ishte ta mbaja vajzën time në krahë dhe t’i premtoja se nuk do ta lija kurrë… Gjithçka që mund të bëja ishte të provoja çdo sekondë për atë që nuk kishte faj për asgjë. Dhe Caroline nuk kishte faj… Lydia meriton të ketë gjithçka dhe nuk do ta ketë kurrë, sepse gjysma tjetër ishte nëna e saj. Prindërit e Caroline janë njerëz që jetojnë dhe marrin frymë për Lydian” , tha ai.

Dialogu:

Kryetari: E pe në sy dhe e përqafove vjehrrën…

I pandehuri: Ke përballë një burrë që qan dhe vajton çdo ditë, kjo sigurisht që nuk më çliron nga përgjegjësitë. Jeta ime nuk mbaroi ditatë një ditë, kur humba Carolinën. Gjithçka që më ka mbetur është të kompensoj qoftë edhe një pjesë të vogël të asaj që shkaktova.

I akuzuari iu referua më tej në detaje veprimeve të tij pas krimit dhe siç tha ai ka menduar të vrasë qenin për të bërë të besueshëm versionin e grabitjes.

“E mora nga rripi, e ngrita pak dhe e vendosa rripin në kangjella. Ishte e pamundur ta shihja, u largova, shkova në kuzhinë për të mos e pare. Qeni qau”, pohoi ai.

Pastaj ai bëri me dije se ka krijuar rrëmujë në shtëpi dhe është ngjitur me foshnjën në dhomën e krimit. Ai ka sqaruar në gjykatë edhe veprimin e shumë komentuar të vendosjes së foshnjës pranë trupit të bashkëshortes së ndjerë.

“Më vjen mirë që po më pyesni. Është diçka që është diskutuar shumë. Nuk mund ta lija atë poshtë. Nuk e dija se kur do të vinte policia”, tha ai.

Ndërsa këmbënguljes së kryetarit të gjykatës i cili e pyeti pse zgjodhi pikërisht trupin e ngrirë të bashkëshortes për të lënë foshnjen, ai iu përgjigj se në atë që ndodhi e vetmja gjë që mendonte ishte siguria e fëmijës.

“Aty ishte e sigurt, nuk mund të binte”, u përgjigj ai.

Arena e Lajmit

“Vrava qenin për të bërë të besueshme grabitjen”/ Dëshmia tronditëse e Babis Anagnostopoulos: E vura foshnjën pranë trupit të nënës sepse…

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook