Lajmet e fundit në këtë kategori

Teknologji

Inteligjenca Artificiale po vjen në pajisjet Apple, sa e sigurt do të jetë?

Në konferencën e saj vjetore të zhvilluesve, Apple njoftoi sistemin e shumëpritur të Inteligjencës Artificiale...

Teknologji

Parada Retro gjallëron Pogradecin, automjetet klasike rikthejnë atmosferën e viteve të arta në qytetin e trëndafilave

Qyteti i Pogradecit është gati për të mirëpritur pushuesit pasi këtë fundjavë ky qytet ka...

Teknologji

Facebook dhe Messenger me opsione të reja

Meta ka lëshuar në heshtje Komunitete për Facebook Messenger, pasi ka prezantuar të njëjtën veçori...

Teknologji

Bëri foton ikonike të Tokës, astronauti i NASA-s vdes në moshën 90-vjeçare, në një aksident me avion

Astronauti i Apollo 8, Bill Anders, i cili shkrepi një nga fotografitë më të famshme...

Teknologji

Mesazhi për gjendjen e rëndë shëndetësore të astronautit të NASA-s transmetohet gabimisht, alarmon njerëzit

NASA ka konfirmuar se audioja e shpërndarë gjerësisht në mediat sociale e astronautëve në fatkeqësi...

Teknologji

IA zbulon edhe nëse macet kanë… dhimbje?!

Inteligjenca artificiale (IA) mund të zbulojë tani nëse macja juaj ka dhimbje dhe kjo duke...

Teknologji

Studimi i Harvard: Alienët në Tokë të maskuar si njerëz përbën thjesht një ide

Sipas një studimi të fundit nga Universiteti Teknologjik i Harvardit dhe Montanas, i cili spekulon...

Teknologji

Shqipëria, anëtarja më e re e Qendrës Europiane të Ekselencës kundër Kërcënimeve Hibride në Helsinki

Shqipëria është zyrtarisht anëtare e Qendrës Europiane të Ekselencës kundër Kërcënimeve Hibride në Helsinki. Përmes...

Teknologji

‘Rilindja’ e një ylli, vjeshta vjen me fenomenin e rrallë qiellor

Këtë verë, astronomët profesionistë dhe amatorë do t’ia ngulin sytë një yjësie të vogël. Nuk...

Teknologji

Instagram dhe Facebook do të trajnojnë Inteligjencën Artificiale me fotot dhe postimet tuaja, ja si ta ndaloni këtë gjë

Gjiganti i mediave sociale Meta ka shkaktuar debate së fundmi me politikat e reja rreth...

Teknologji

Gara për fuqinë kompjuterike, Franca synon majat e inteligjencës artificiale

Franca është në rrugë të mbarë për tërheqjen e investimeve në teknologjinë e inteligjencës artificiale....

Teknologji

”Nokia” realizon telefonatën e parë në tingull 3D

Kompania finlandeze e telekomunikacionit ”Nokia” ka arritur një përparim të rëndësishëm në teknologjinë e komunikimit...

Teknologji

Apple përfshin ChatGPT-në në pajisjet iPhone e Mac

Gjiganti i teknologjisë, Apple, do ta përditësojë aplikacionin e tij zanor, Siri, dhe sistemet e...

Teknologji

Zbulohet një planet shkëmbor me një diell të dobët

Një planet shkëmbor i ngjashëm në madhësi me Tokën rrotullohet rreth një prej yjeve më...

Teknologji

New Jork ndalon platformat sociale për përdoruesit nën 18 vjeç

Nju Jorku do të bëhet shteti i shtatë amerikan që ndalon platformat sociale të profilizojnë...

Teknologji

VOA: Zhvillmi i inteligjencës artificiale ndikon tek tregu i punës

Përparimet në fushën e inteligjencës artificiale kanë filluar të ndryshojnë të ardhmen e tregut të...

Teknologji

Anuloi udhëtimin rreth Hënës, miliarderi japonez zbulon arsyen që e shtyu të merrte këtë vendimi!

Në vitin 2018, Maezawa njoftoi planet e tij për një udhëtim në hapësirë rreth Hënës...

Teknologji

Bëri foton ikonike të “Earthrise”, astronauti i NASA-s vdes në moshën 90-vjeçare, në një aksident me avion

Astronauti i Apollo 8, Bill Anders, i cili shkrepi një nga fotografitë më të famshme...

Teknologji

Tani mund të flisni me ChatGPT-në ndërsa përdorni aplikacione të tjera

Më shumë se një vit më parë, OpenAl prezantoi chatbot-in me Inteligjencë Artificiale (Al), ChatGPT,...

Teknologji

E para herë “në histori”! Punonjësit e Samsungut nisin grevë në Korenë e Jugut!

Në atë që përshkruhet si rasti i parë ndonjëherë i këtij lloji, punonjësit e gjigantit...

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook