Markets

al btc
BTC
-0.46%
66.366,49 USDT
al ltc
LTC
-0.34%
78,72 USDT
al bch
BCH
-1.19%
423,35 USDT
al eth
ETH
-0.81%
3.594,85 USDT
al xrp
XRP
-0.17%
0,49 USDT
al bnb
BNB
-0.67%
606,74 USDT
al ada
ADA
-0.41%
0,42 USDT
al dot
DOT
-1.01%
6,33 USDT
al doge
DOGE
-0.97%
0,14 USDT
al shib
SHIB
-1.69%
0,00 USDT

Lajmet e fundit në këtë kategori

Ekonomi

“Rreth 78% e shoqërisë adulte kanë llogari bankare”, Guvernatori i BSH, Sejko: Rritje e numrit të pagesave elektronike dhe me kartë

Guvernatori Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko theksoi se janë shtuar rastet e përdorimit dhe blerjeve...

Ekonomi

Mikrokredia një shtyllë e rëndësishme e sistemit financiar. Rekord në fund të 2023-shit me mbi 200 mijë klientë aktivë

Në vitin 2023, ekonomia u rrit me 3.3%, mbështetur nga rritja e konsumit privat, eksporteve...

Ekonomi

E vërteta e mikrofinancës, Sejdarasi: Mekanizëm që ofron më shumë lehtësi se bankat, është zgjidhja në mes të halleve

Gazetari i ekonomisë, Bardhi Sejdarasi, i ftuar në studion e “Open” në News24 ka treguar...

Ekonomi

Guvernatori Sejko takon Presidentin e Mastercard Europe: Nevojitet ulje e kostos së veprimeve me kartë

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, zhvilloi sot një takim me Presidentin e Mastercard...

Ekonomi

Viti 2024 nis me ulje pagash si në shtet dhe në privat! Ja sa është rroga mesatare

Viti 2024 ka nisur me ulje pagash si në sektorin shtetëro ashtu dhe atë privat...

Ekonomi

Nga rritja dyfish e akcizës për birrën, te profesionet e lira dhe ndërtuesit/ Kushtetuesja duhet të marrë vendim brenda muajit qershor

Paditë për shfuqizimin e ligjeve “Për tatimin mbi të ardhurat”, “Për akcizën” dhe vendimin e...

Ekonomi

Avokati Laçaj: Me ndryshimet e akcizës për birrën janë cenuar parimet kushtetuese të lirisë ekonomike dhe proporcionalitetit

Për avokatin Sajmir Laçej, Drejtor Ekzekutiv i Shoqatës së Prodhuesve dhe Tregtuesve të Pijeve Alkoolike...

Ekonomi

Workshopi “Inxhinieria e qëndrueshme në 360 gradë”, sjell sipërmarrësit italianë në Tiranë, fokusi investimet në infrastrukturë

35 kompani italiane, sipërmarrje shqiptare dhe 22 operatorë nga Kosova morën pjesë në workoshopin “Inxhinieria...

Ekonomi

Shoqatat e prodhuesve të birrës kërkon heqjen e pullave fiskale pas përfundimit të koncesionit: Rrit koston, nuk mbikëqyr prodhimin

Me përfundimin e kontratës koncesionare për pullat te mallrat e akcizës në dhjetor 2024, sipas...

Ekonomi

260.8% më shumë pasagjerë në Aeroportin e Tiranës, Rama ndan shifrat

TIRANE Në një postim në mediat sociale, kryeministri Edi Rama përshëndeti rritjen e konsiderueshme të...

Ekonomi

30 mijë klientë të MCA &Final, BSH apel qytetarëve: Ruani mandat pagesat

Janë 30 mijë klientë kredimarrës të dy kompanive MCA dhe Final, të cilët janë në...

Ekonomi

Kursimet në Lek, në rënie për të 3 muaj radhazi. Ato në valutë rriten me 100 mln euro

Muaji prill ka vijuar me tendencën rikuperuese të kursimeve në valutë në sistemin bankar, pas...

Ekonomi

Teliti: Gjysma e popullatës shqiptare është poshtë vlerës së minimumit jetik

Në emisionin Open në News24 është diskutuar mbrëmjen e sotme mbi minimumin jetik. Shqipëria është...

Ekonomi

“Rritja e eksporteve dhe turizmit forcuan Lekun”, Sejko bën bilancin e 2023: Kishim normë të lartë të rritjes ekonomike. U kontrollua inflacioni dhe…

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka raportuar në Komisionin për Ekonominë dhe Financat...

Ekonomi

Populizmi nuk ndihmon as konsumatorin, as rregullimin financiar

Editorial Monitor Skema e mbledhjes së borxheve të prapambetura nëpërmjet disa institucioneve financiare jobankare dhe...

Ekonomi

Ecuria fiskale në 4 muajt e parë të vitit, Teliti: Taksat dhe çmimet, të larta, nuk u kursye dora te shpenzimet operative

Këshilltari për Çështjet Ekonomike në PD, Dorjan Teliti, përmes një postimi në rrjetet sociale ka...

Ekonomi

Buxheti arkëton 77 mln euro kursime nga skema e pensioneve në prill

Qeveria arkëtoi në buxhetin e shtetit gjatë muajit prill rreth 7,9 miliardë lekë (77 mln...

Ekonomi

“U dërrmuan familjet e varfra”, Soko për skandalin e mikrokredive: E gjitha ka ndodhur edhe nga neglizhenca

Eksperti i ekonomisë Pano Soko, në një intervistë me Skype në rubrikën Çështja e ditës...

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook