Java e Modës në Paris: Stilistët e veshjeve për meshkuj prezantojnë koleksionin Pranverë-Verë 2023

Moti me temperament në Paris rezultoi se nuk përputhej me entuziazmin e ikonave të modës, të famshmëve dhe ndikuesve që përballuan diellin e fortë të mesditës dhe kërcënimin e shiut për të parë koleksionet më të fundit të veshjeve për meshkuj.

Pas disa sezoneve të pistave dixhitale në mes të pandemisë Covid-19, disa stilistë sfiduan veten për të shtyrë kufijtë e prezantimeve fizike – nga një performancë akrobatike në Homme Plissé të Issey Miyake deri te një rikrijim i shtëpisë dhe kopshtit të fëmijërisë së stilistit të emrit në Dior Men.

Rick Owens u kthye në strehën e tij të zakonshme në Palais de Tokyo me një prezantim në pistë të shoqëruar nga tre globe gjigantë që u vunë flakën, u ngritën me ajër dhe më pas u hodhën në mënyrë dramatike në pishinën e shatërvanit të ndërtesës ndërsa modelet ecnin rreth saj.

Along with the collection's painterly motifs were accessories like gloves dipped in paint and brief cases filled with markers.

Në shfaqjen KidSuper, stilisti Colm Dillane organizoi një ankand të drejtpërdrejtë të pikturave që frymëzuan koleksionin e tij, duke mbledhur mbi 500,000 dollarë për fondacionet që mbështesin artistët e rinj. “Unë doja që njerëzit të ndërveprojnë … dhe ta bëjnë atë një përvojë. Gjithmonë kisha dashur të bëja një shfaqje arti si një shfaqje mode, dhe njerëzit mund të merrnin pjesë në ankand,” tha Dillane për CNN Style.

Carefully cultivated grass sprung from trainers, jeans and overcoats.

Loewe's chia seed creations were one of the most memorable moments of fashion week.

Këtë sezon u rikthyen edhe shumë marka në Paris. Shfaqjet e qytetit Pranverë-Verë 2023 përfunduan me rikthimin e shumëpritur të Celine nga Hedi Slimane, një spektakël si në pistë ashtu edhe jashtë ku turmat ishin të etur për të kapur një paraqitje të shkurtër të të pranishmëve të famshëm. Megayjet koreane Lisa nga Blackpink, Kim Tae-hyung i BTS (i njohur gjithashtu si V) dhe aktori Park Bo-gum u ulën në rreshtin e parë përkrah Eddie Redmayne, Jessica Biel, Justin Timberlake dhe David Beckham. Stan-et e K-pop shkaktuan një rrëmujë të tillë sa që edhe Bernard Arnault i LVMH-së thuhet se mbeti i mahnitur.

Pati gjithashtu disa debutime që përmbyllnin javën. Givenchy organizoi shfaqjen e tij të parë të pavarur për meshkuj, duke ngritur veshjet kryesore të veshjeve, si xhaketa, kapuç dhe pantallona mallrash me mjeshtëri të ngjashme me stilin e modës, ndërsa marka me bazë në Los Angeles, Amiri e solli Kaliforninë në Jardin des Plantes.

A giant rainbow flag was paraded onto the stage at the Louis Vuitton finale.

Homazh i Vuitton për Virgil Abloh

Shpirti i Virgil Abloh ishte i fortë në Louis Vuitton. Në koleksionin e parë të markës, të dizajnuar pa Abloh, i cili drejtoi shtëpinë e famshme franceze për katër vjet deri në vdekjen e tij të parakohshme në 2021, ekipi i veshjeve për meshkuj bëri homazhe për stilistin e ndjerë dhe trashëgiminë e tij. I vënë në skenë jashtë Luvrit, seti ishte një pistë garash lodrash e madhe e pikturuar si Rruga me tulla të Verdha – një shenjë për debutimin e stilistit të ndjerë me etiketën, e cila u frymëzua nga “Magjistari i Ozit”.

The set design for Dior was all about quintessential countryside.

Koleksioni gjithashtu ishte një odë për idetë e Abloh-it për imagjinatën e fëmijërisë të panjollosur nga shoqëria. Aeroplanët prej letre dhe motivet me lule, të cilat shpesh ishin të përhapura në koleksionet e Abloh, ishin të qëndisura në kostume dhe pallto të përshtatura, ndërsa kapelet e palosshme prej letre u riimagjinuan në lëkurë të bardhë.

Aksesorët e paharrueshëm përfshinin dy çanta shpine të printuara 3D me përmasa të mëdha që të kujtojnë altoparlantët gjigantë, me gjasë që i referohen jo vetëm dashurisë së Abloh për muzikën dhe karrierës si DJ, por edhe angazhimin e tij për të përforcuar zërat e nënpërfaqësuar, duke përfshirë krijuesit e rinj me ngjyra.

Fleeces and wooly hats were also en vogue, according to Dior.

E rezervuar nga shfaqje energjike nga banda marshuese e Universitetit A&M të Floridas, shfaqja përfshinte gjithashtu një performancë nga Kendrick Lamar. I veshur me një kostum gri të madh dhe një kurorë me gjemba, Lamar shfaqi këngë nga albumi i tij i fundit ndërsa ishte ulur në rreshtin e parë.

Shfaqja përfundoi me një procesion final modelesh që mbanin një flamur të madh ylber midis tyre — një tjetër referencë për shfaqjen e parë debutuese të Abloh — dhe Lamar duke kënduar “Love Live Virgil” ndërsa ekipi i projektimit doli për të bërë një hark kolektiv.

Një moment për aksesorët

Nga koka te këmbët, koleksionet e këtij sezoni shfaqën aksesorë të çuditshëm deklaratash. Në Givenchy, Matthew Williams dërgoi modele në pistë me shirita koke me marka të guximshme dhe maska të ngjashme me balluket.

Loja e kapelave ishte veçanërisht e fortë këtë sezon. Në koleksionin e tij të dytë për Kenzo, stilisti japonez Nigo përfundoi disa dukje me miniera — kapele marinare me monogramë, bereta dhe bowlers — të bëra në bashkëpunim me kompaninë vjeneze Mühlbauer.

A vibrant, zesty color palette was also on show at Issey Miyake.

Kapelet me kovë u panë në përsëritje të ndryshme ato lëkure të lëmuara me ngjyra pastel dhe neutrale në Hermes, dhe versione me grep shumëngjyrësh në markën franceze të veshjeve të rrugës Pigalle.

Vathët Statement u panë gjithashtu gjatë gjithë javës, duke përfshirë një palë vathë gjigantë të gishtit të mesëm në Y/Project që menjëherë u bënë virale.

Singer, supermodel and daughter of Madonna, Lourdes Leon, was a familiar face at the Marine Serre show.

Java e Modës në Paris: Stilistët e veshjeve për meshkuj prezantojnë koleksionin Pranverë-Verë 2023

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook