“Nuk mund të vazhdojmë kështu”, deputeti anglez i drejtohet kryeministrit: Rishi, do humbim zgjedhjet po s’kthyem 10 mijë shqiptarët

Shqiptaret Angli

“Ne duhet ta rregullojmë shpejt sistemin tonë të prishur të azilit, pasi numri i njerëzve që rrezikojnë jetën e tyre për të bërë kalimin e rrezikshëm të Kanalit vazhdon të rritet e rritet e rritet.
Ndalimi i abuzimit me sistemin dhe përshpejtimi i kthimit të emigrantëve të paligjshëm duhet të jetë një prioritet kyç për Kryeministrin e ri”.

Kështu ka deklaruar deputeti konservator i Bury North James Daly duke i kërkuar kreministrit Rishi Sunak kthimin e 10 mijë shqiptarëve.

Çështja e emigrantëve shqiptarë që mbërrijë në Britaninë e Madhe ka nxitur një valë reagimesh, teksa media dhe politikanët i lidhin shqiptarët me botën e krimit dhe kërkojnë që të merren masa për t’i kthyer pas.

Një ndër ata persona që ka ngritur zërin në Westminster kundër shqiptarëve është deputeti konservator James Daly.

Ligjvënësi britanik ka botuar në TheSun një analizë të gjatë të tij, ku shpjegon arsyet pse Britania e Madhe duhet të forcojë sistemin që kontrollon emigracionin e paligjshëm dhe se 12 mijë shqiptarët e ardhur me gomone duhet të kthehen pas.

Shkrimi i plotë
Rreth 10,000 burra shqiptarë kanë ikur nga vendi i tyre (i sigurt) për të ardhur në Britani, por ne nuk mund të vazhdojmë kështu.

Ne duhet ta rregullojmë shpejt sistemin tonë të prishur të azilit, pasi numri i njerëzve që rrezikojnë jetën e tyre për të bërë kalimin e rrezikshëm të Kanalit vazhdon të rritet, e rritet dhe rritet.
Ndalimi i abuzimit me sistemin dhe përshpejtimi i kthimit të emigrantëve të paligjshëm duhet të jetë një prioritet kyç për Kryeministrin e ri.

Pasi kam folur me Kryeministrin dhe Sekretaren e Brendshme, e di se zgjidhja e këtij problemi është një prioritet për të dy, por ne duhet të japim rezultate tani.

Numri i njerëzve që vijnë me gomon vetëm nga Shqipëria është rritur në 40% të të gjitha kalimeve në Kanal midis majit dhe shtatorit të këtij viti.

Ne kemi parë më shumë se 10,000 meshkuj të rritur nga Shqipëria të moshës 18 deri në 40 vjeç që vijnë këtu dhe përpiqen të përfitojnë nga sistemi ynë bujar i azilit ose thjesht të zhduken në ekonominë e zezë.
Të tjerët përfshihen në kriminalitet.

Mos mendoni se këtë gjë e them vetëm unë.
Shikoni çfarë u tha deputetëve muajin e kaluar Dan O’Mahoney, komandanti i caktuar nga Forcat Kufitare për kontrollin e kalimit të klandestinëve në Kanal.

Ai fajësoi një “rritje eksponenciale” të mbërritjeve në bandat kriminale shqiptare që “fituan një terren” në Francën veriore.

Pasi atje, shqiptarët vihen në kontakt me bandat shqiptare në Britaninë e Madhe, të cilat po dominojnë në trafikun e qenieve njerëzore, drogës, prostitucionit dhe tregtisë së armëve.

Kjo nuk mund të vazhdojë!
Shifrat që vijnë këtu dhe problemet që ato sjellin janë thjesht shumë të mëdha.
Thjesht nuk do të kemi mjaft hotele në vend për t’i strehuar nëse vazhdojnë me këtë ritëm marramendës.
Nuk është vetëm Kenti që po ndjen presionin, autoritetet lokale në mbarë vendin po përpiqen të strehojnë numrat në rritje të emigrantëve që vijnë nga Kanali.

Çmenduri totale
Ne nuk mund të vazhdojmë të shpenzojmë 6.8 milionë paund në ditë në hotele, me 5.6 milionë paund nga ato që shpenzohen për ata që kanë mbërritur përmes kalimeve me gomone në Kanal.
Mënyra se si përpunohen kërkesat për azil nga Ministria e Brendshme është për të ardhur keq dhe përsëri ne duhet të shohim një ndryshim të menjëhershëm.

Vetëm 4% e numrit të përgjithshëm të atyre që kërkuan azil, të cilët mbërritën në këtë vend vitin e kaluar me gomone, i janë përpunuar kërkesat e tyre dhe deri vonë, vendimmarrësit merrnin mesatarisht 1.7 vendime për azil në javë.

Kjo mungesë produktiviteti është qesharake dhe nuk do të bëjë asgjë për të trajtuar numrin e madh të kërkesave të patrajtuara.

Shumë nga 10,000 meshkujt beqarë shqiptarë që kanë kaluar Kanalin këtë vit, padyshim që do të pretendojnë sipas dispozitave moderne të skllavërisë.

Shqipëria jo vetëm që është një vend i sigurt, por ata kanë kaluar nëpër vende të tjera të sigurta si Franca para se të arrijnë këtu. Pastaj duhen mesatarisht 450 ditë që kërkesa e tyre të përpunohet!
Çmenduri totale!

Nuk na ka mbetur shumë kohë për t’u dëshmuar atyre që na mbështetën në vitin 2019 se ne kemi dorëzuar Brexit-in dhe më në fund kemi rifituar kontrollin e kufijve tanë.
Pasojat elektorale të mospërmbushjes së kësaj çështjeje janë të dukshme, humbja e mbështetjes në qendrat tradicionale konservatore dhe Muri i Kuq për shkak të kësaj krize të vazhdueshme do të na vinte në rrugën e duhur për të humbur zgjedhjet e ardhshme.

Merrni masa të shpejta
Pra, cila është zgjidhja e kësaj krize?
Unë i mirëpres komentet e Rishi Sunak se ai po mundohet për këtë çështje dhe kam besim se kryeministri do të japë rezultat.

Një marrëveshje e re ambicioze me Francën – duke përfshirë vendosjen e personelit britanik përgjatë Kanalit – duhet të ndihmojë në ndalimin e mijëra të tjerëve që të arrijnë në brigjet tona.
Por ne duhet të sigurohemi që ata që po mbërrijnë ilegalisht pa asnjë mjet për të qenë këtu, të kthehen me shpejtësi për ta bërë rrugën vërtet të pazbatueshme.

Vetëm disa mijëra shkelës të shtetësive të huaja janë kthyer këtë vit.
Gjermania dhe Franca kanë marrëveshje të porositura me Shqipërinë për të rikthyer mijëra njerëz që përpiqen të vijnë në vendet e tyre pa asnjë motiv për ta bërë këtë.

Britania duhet të ketë një marrëveshje të ngjashme, jam i kënaqur që ministrat po punojnë për të ndërtuar këtë mbi marrëveshjen aktuale.

Kjo do të na lejonte të ndërmarrim veprime të shpejta për të nxjerrë jashtë vendit njerëz që thjesht nuk duhet të ishin këtu.

Dhe do t’u dëshmonte votuesve se po bëjmë gjithçka që mundemi për ta thyer atë rrugë dhe për ta bërë atë krejtësisht të pazbatueshme për kontrabandistët e sëmurë të njerëzve që janë pre e njerëzve të dëshpëruar.
Britania duhet të jetë krenare për të dhënat e saj për të ndihmuar mijëra njerëz në nevojë të vërtetë nga e gjithë bota.

Por ne duhet të ndjekim rrugën e kombeve të tjera evropiane dhe të sigurojmë që njerëzit pa pretendime të vërteta, të cilët kërkojnë të përfitojnë nga mikpritja jonë, të kthehen sa më shpejt të jetë e mundur.

“Nuk mund të vazhdojmë kështu”, deputeti anglez i drejtohet kryeministrit: Rishi, do humbim zgjedhjet po s’kthyem 10 mijë shqiptarët

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook