Përfitoi mbi 14 mijë dollarë duke mashtruar të moshuarën, 24-vjeçari shqiptar në SHBA përfundon në pranga (Emri)

Marian Kola

Autoritetet e Qarkut Collier në Florida të SHBA, kanë deklaruar se një shtetas shqiptar i cili është akuzuar për një mashtrim me vlera të mëdha financiare se ai rrezikon të arratiset dhe kanë kërkuar dorëzimin e pasaportës së tij shqiptare.

24-vjeçari Marian Kola u arrestua të enjten pasi një hetim zbuloi se ai drejtonte një kompani kondicionerësh false, përmes së cilës kishte arritur të përfitonte më shumë se 14 mijë dollarë duke mashtruar personat e moshuar.

Ata akuzuan Kolën, për vjedhje të shifrave midis 10,000 dhe 20,000 dollarë,  vjedhje prej 10,000 deri në 50,000 dollarë nga një viktimë mbi moshën 65 vjeç, kontraktimi pa licencë dhe përdorimi mashtrues i një mjeti identifikimi.

Detektivët thanë se Kola operonte biznesin e tij, Kola Cooling, pa licencë. Kola kishte kryer biznes për më shumë se një vit duke përdorur një numër licence biznesi që i përkiste një inspektori lokal të zjarrfikësve. Ai kishte shfaqur numrin e licencës së biznesit të atij personi në kartëvizitat dhe automjetin e tij të shërbimit, sipas autoriteteve.

Në qershor 2021, Departamenti i Rregullimit të Biznesit dhe Profesionistit në Florida e sanksionoi Kolën për të qenë i palicensuar, ndërsa muajin pasardhës ai po instalonte një sistem klimatizimi në shtëpi, pa leje, për viktimën 77-vjeçare, sipas raportit të tij të arrestimit.

Viktima punësoi Kolën për të instaluar një sistem krejt të ri, por ai nuk i tregoi asaj se sistemi që ai instaloi vinte në fakt nga një magazinë e përdorur në Tampa dhe se nuk vinte me garanci sepse nuk ishte i regjistruar te prodhuesi.

Viktima filloi të kishte probleme me sistemin brenda disa javësh nga instalimi. Kola u kthye në shtëpinë e saj për të kryer riparime, duke i kërkuar së moshuarës para të tjera.

Në korrik 2022, ai u kthye përsëri për të kryer më shumë riparime dhe i kërkoi asaj 340 dollarë. Ajo i dha atij kartën e saj të kreditit, të cilën ai e kaloi përmes një aplikacioni në tabletin e tij dhe ajo nënshkroi.

Më pas ai i kërkoi asaj një çek për 340 dollarë, duke e bërë atë të besonte se karta e saj nuk kishte funksionuar. Ajo i dha atij një çek prej 340 dollarësh, të cilin ai e depozitoi në celular.

Të nesërmen, viktima mori një faturë nga një aplikacion që Kola përdor duke i ngarkuar asaj 340 dollarë të tjera dhe 13,950 dollarë shtesë për një sistem të ri klimatizimi.

Përfitoi mbi 14 mijë dollarë duke mashtruar të moshuarën, 24-vjeçari shqiptar në SHBA përfundon në pranga (Emri)

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook