Shehaj: Familjari i ish-ministrit do ndërtojë resort në Butrint, reagon Gjiknuri dhe paralajmëron padi: Nëse s’është kushëriri im, do më dëmshpërblesh

Kuza

Parku i Butrintit është bërë objekt përplasje mes deputetit të PD-së, Agron Shehaj dhe ish-ministrit Daimin Gjiknurit. Gjithçka nisi pas një denoncimi që bëri sot Shehaj përmes llogarisë së tij në rrjetin social ‘Facebook’ ku pohoi se një pjesë e parkut arkeologjik të Butrintit po i jepet kompanisë “Manastir Resort”, që sipas tij zotërohej nga familjarët e Gjiknurit, konkretisht nga djali i xhaxhait.

Sipas akuzave të Shehajt, në këtë vend do të ndërtohej një resort. Kaq mjaftoi që të reagonte Gjiknuri, i cili ka mohuar akuzat e deputetit demokrat, ndërsa pohoi se emri i përmendur nga Shehaj nuk ishte djali i xhaxhait të tij. Mes të tjerash, Gjiknuri ka paralajmëruar padi për shpifje ndaj Shehajt, dhe dëmshpërblim për cënim të imazhit.

DENONCIMI I AGRON SHEHAJT
Pas resortit me 5 yje të Xhaçkës, Rama i jep një pjesë të parkut të Butrintit familjarëve të ish-ministrit Gjiknuri, aktualisht numri 2 i Partisë Socialiste.
Qeveria vazhdon favoret korruptive për ministrat, ish ministrat dhe të afërmit e tyre. Vendimi më i fundit i Komitetit të Investimeve Strategjike, që kryesohet nga Edi Rama është dhënia e statusit të investitorit strategjik për “Manastir Resort”.

50% e Kompanisë që përfitoi statusin e investitorit strategjik zotërohet kompania ANDI. Kompania Andi zotërohet nga djali i xhaxhait të ish-ministrit të infrastrukturës Damian Gjiknuri, sot sekretar i përgjithshëm i Partisë Socialiste.
Pra gjysma e resortit që përfitoi nga qeveria statusin e investitorit strategjik dhe lehtësirat që të ofron ky status zotërohet nga njerëzit e afërt të Damian Gjiknurit. Por nuk është vetëm ky problemi.

Resorti “Manastir Resort” do të ndërtohet pranë parkut arkeologjik të Butrinit. Pak kohë më parë qeveria e zvogëloi parkun duke nxjerrë 800 hektarë nga zona e mbrojtur, pikërisht që aty të ndërtonte resorti kushëriri i Damian Gjiknurit. Kjo qeveri është kampione e korrupsionit, ndërsa ligji i investimeve strategjike është instrumenti korruptiv përmes të cilit ajo po grabit tokat e bregdetit. I bëj thirrje SPAK të nisë urgjentisht hetimet për këtë aferë të neveritshme në mënyrë që shqiptarët të mos grabiten nga qeveria dhe zyrtarët e Partisë Socialiste

REAGIMI I GJIKNURIT
E siguroj deputetin Agron Shehaj se unë nuk jam si ata të partisë së tij që mohuan baxhanakun e ndjerë në Gërdec. Nuk kam ama se si të pranoj që çdokush që mban mbiemrin Gjiknuri dhe që merret me biznes duhet të jetë automatikisht djali i xhaxhait tim. Çdokush mban përgjegjësi e përgjigjet për ato që bën. Le ta provojë gjykata e do ta mbaj unë përgjegjësinë, por nëse unë nuk e kam djalë xhaxhai personin e përgojuar nga Agron Shehaj, atëhere Agroni duhet të më dëmshpërblejë për cënim të qëllimshëm të imazhit!

Arena e Lajmit

Shehaj: Familjari i ish-ministrit do ndërtojë resort në Butrint, reagon Gjiknuri dhe paralajmëron padi: Nëse s’është kushëriri im, do më dëmshpërblesh

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook