Rikthehet në dyert e drejtësisë skandali “Babale”/ Ç’ndodhi në 15 minuta brenda Gjykatës, shtyhet seanca e Salianjit, ja cilat ishin dy arsyet

Salianji32332323

Rikthehet në dyert e drejtësisë skandali “Babale” ku në qendër ka Geron alias Agron Xhafajn, vëllain e ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj. Por nga një i akuzuar për trafik droge nga opozita ai përfundoi me statusin e të dëmtuarit nga vepra penale. Të paktën më këtë status e ka ftuar treshja gjykuese e kryesuar nga Edlira Petri të paraqitet personalisht apo të pajtojë avokate.

Në lidhje me skandalin e 4 viteve më parë që trazoi politikën shqiptare gjykata po gjykon për kallëzim të rremë kryer në bashkëpunim deputetin Demokrat Ervin Salianji dhe gazetarin Jetmir Olldashi, të cilët janë dënuar përkatësisht ne 1 vit burg dhe 100 orë pune në shërbim publik.

Sipas gjykatës së Tiranës ata e kryen këtë vepër në bashkëpunim me Albert Veliun, një ish i dënuar e Fredi Alizotin.

Ky i fundit akuzohet se imitoi në audiopërgjimin e bërë publik nga selia e opozitës zërin e Geron Xhafajt, i cili të nesërmen e denoncimit të PD udhëtoi drejt Italisë për të kryer një dënim për çështje droge.

Seanca e parë në Apel nisi me shtyrje pasi mungonte anëtarja e trupës gjykuese Elona Toro për arsye shëndetësore si dhe avokatët për shkak se kanë bojkotuar seancat gjyqësore ne shenje revolte ndaj hartës së re gjyqësore.

I vetmi nga të pandehurit që mbërriti në gjykatë ishte ligjvënësi demokrat në mbështetje të cilit kishin ardhur dhe një grup deputetësh.

Gjatë seancës gjykata tha se Fredi Alizoti është tërhequr nga ankimi. Kjo sipas deputetit Salianji vjen për shkak se ai u përdor nga qeveria.

Deputeti demokrat hodhi akuza të rënda ndaj njerëzve të drejtësisë për të cilët tha se hetuan denoncuesin, por jo trafikun e drogës.

Skandali që u pagëzua me nofkën Babalja shpërtheu në maj të 2018. Partia Demokratike denoncoi përmes një audio përgjimi për përfshirje në trafik droge vëllain e ministrit të brendshëm atëkohë Fatmir Xhafaj. Për prokurorinë fakti nuk qëndronte dhe sipas saj Salianji veproi në bashkëpunim për të dëmtuar imazhin e Ministrit. Ndërsa “Babalja” dhe Fredi Alizoti kishin vepruar për interesa personale, i pari për të fituar azil dhe i dyti për para.

Rikthehet në dyert e drejtësisë skandali “Babale”/ Ç’ndodhi në 15 minuta brenda Gjykatës, shtyhet seanca e Salianjit, ja cilat ishin dy arsyet

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook