Shitën celularët e rinj pa karikues, gjiganti i teknologjisë Apple gjobitet me 19 mln dollarë

Xfhfg

Një gjykatë braziliane gjobiti të enjten gjigantin e teknologjisë Apple me 19 milionë dollarë dhe vendosi që karikuesit e baterive duhet të vijnë me çdo iPhone të ri që shitet në vend.

Gjykata e Sao Paulos vendosi kundër Apple në një padi, të ngritur nga shoqata e huamarrësve, konsumatorëve dhe taksapaguesve, që argumentonte se kompania kryen praktika abuzive duke shitur produktin e saj kryesor pa karikues.

Apple tha se do të apelojë vendimin, ndërsa më parë, firma e teknologjisë argumentoi se praktika kishte për qëllim reduktimin e emetimeve të karbonit.

Arena e Lajmit

Shitën celularët e rinj pa karikues, gjiganti i teknologjisë Apple gjobitet me 19 mln dollarë

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook