“Lëvizin sasi të mëdha kokaine dhe heroine”, raporti i Antimafias italiane: Lidhja e bandave kriminale shqiptare me “Ndraghetën”

I Patitulluar

Në një raporton të Antimafias Italiane flitet për rolin që kanë trafikantët shqiptarë që thuhet se janë në gjendje të lëvizin sasi të mëdha kokaine dhe heroine nga Amerika Latine drejt vendeve të BE-së. Ky raport me 500 faqe është dorëzuar në senatin italian për vitin 2021.

Në raport theksohet se grupe kriminale shqiptare, përdorin lidhjet me banda të tjera kryesisht në Holandë, Belgjikë, Gjermani, Austri, Spanjë, Mbretërinë e Bashkuar, Francë, Amerikën Qendrore dhe Jugore, por edhe në Shqipëri.

Në raportin me rreth 500 faqe, Antimafia bën me dije se bandat shqiptare kanë bashkëpunim të ngushtë me mafien italiane, siç është dhe “Ndragheta”. Po ashtu bëhet me dije se përmes detit kalojnë ngarkesave të mëdha të marijuanës, ndërkohë që thuhet se vend prodhues i lëndës narkotike Shqipëria.

Po ashtu sqarohet se përveç drogës, krimi shqiptar është aktiv edhe në trafikun e armëve, të qenieve njerëzore dhe shfrytëzimit të prostitucionit.

RAPORTI PER BANDAT SHQIPTARE
Prania e krimit shqiptar është evidentuar në një pjesë të madhe të territorit italian. Ai po shprehet nëpërmjet niveleve të ndryshme të funksionimit. Ndonjëherë ai vepron në grupe të vogla në disa raste multietnik për kryerjen e krimeve kundër pronës. Në raste të tjera u konstatua prania e organizatave kriminale të strukturuara dhe të qëndrueshme.

“Modus operandi” (mënyra e veprimit) i këtyre grupeve është e ngjashme me atë të “mafias tipike”. Lidhjet zakonisht bazohen tek ato familjare. Në çdo rast ka grumbullim të bashkatdhetarëve. Ata janë në gjendje të ndajnë të njëjtat kode sjelljeje. Krimi shqiptar është kryesisht aktiv në trafikun e drogës dhe armëve. Gjendet edhe në trafikun e qenieve njerëzore dhe shfrytëzimin e prostitucionit.

Në disa raste vepron në marrëveshje funksionale me fraksione të tjera të grupeve të tjera kriminale. Shoqatat me konotacion transnacional përdorin lidhjet me bandat kriminale të përbëra kryesisht nga bashkatdhetarë që veprojnë kryesisht në Holandë, Belgjikë, Gjermani, Austri, Spanjë, Mbretërinë e Bashkuar, Francë, si dhe në Amerikën Qendrore dhe Jugore dhe në Shqipëri.

Ky kapacitet për projeksion ndërkombëtar, i forcuar nga gatishmëria për të ofruar drogë me çmime konkurruese ka çuar në fillimin e marrëdhënieve të qëndrueshme mes krimit shqiptar dhe organizatave mafioze italiane. Marrëdhëniet lehtësohen dhe forcohen nga mungesa e konfliktit për dominim mbi territorin. Normalisht shqiptarët kujdesen për furnizimin e drogës. Më pas ajo u shitet organizatave që menaxhojnë e dyqanet.

Një element tjetër që rezulton nga provat hetimore tregon se si, pavarësisht nga niveli i strukturimit, organizatat e brendshme shqiptare konfirmohen në trafikun e drogës si ndërmjetësit kryesorë ndërkombëtarë. Kjo për besueshmërinë dhe suksesin e tyre të padiskutueshëm në këtë sektor. Nën këtë profil ata janë në gjendje të lëvizin sasi të mëdha kokaine dhe heroine.

Kjo përmes bashkëpunimit të bashkatdhetarëve të pranishëm kryesisht në vendin amë, si dhe në Amerikën Latine dhe vende të tjera evropiane. Në menaxhimin e dërgesave janë të përfshira edhe bandat kriminale shqiptare. Nga deti vijnë ngarkesa të mëdha të marijuanës, vend prodhues i të cilës është Shqipëria. Si prodhues dhe bashkëpunues të besueshëm ata janë të lidhur me “Ndrangheta”, mafian puliane. Lidhje kanë edhe grupet nga Campania dhe Sicilia apo me matrica të tjera kriminale.

-Më 21 korrik 2021, karabinierët e Bergamos arrestuan një shqiptare dhe një italiane, të dyja banuese në provincën e Brescias, pasi iu gjetën në posedim 13 kg kokainë dhe 12 kg hashash.
-Në datën 30 shtator 2021 Policia e Milanos arrestoi 2 shqiptarë për posedim droge me qëllim tregtimin e drogës. Gjatë operacioneve u sekuestruan 19 kg kokainë, 20 kg heroinë dhe 160 kg lëndë prerëse, plus 5500 euro para cash dhe materiale të ndryshme të përdorura për përpunimin dhe paketimin e barnave. Sipas vlerësimit të parë, droga nëse do të dilte në treg kishte vlerën e rreth 3 milionë euro.

Krimi shqiptar në menaxhimin e trafikut të kokainës në Luginën e Aostës, ka bërë të mundur rindërtimin e të gjithë zinxhirit të furnizimit, i menaxhuar nga shqiptarët në sheshet e Luginës së Aostës, duke përfshirë rolet përkatëse të tyre, shitës me shumicë dhe korrierë.

-Në 7 tetor 2021, në kuadër të operacionit, “The Diggers” Policia e Shtetit të Teramos ekzekutoi një urdhër për zbatimin e masës së sigurimit të burgut për veprat penale të drogës ndaj një shtetasi shqipta që kishte organizuar një rrjet kokaine, hashashi dhe marihuane në qytetin e Teramos dhe në atë të L’Aquila, duke përdorur një “modus operandi”, metodë të groposjes së sasive të mëdha të drogës në fusha dhe vendgrumbullime.
-Më 9 nëntor 2021 Policia e Shtetit dhe Policia Financiare në Arezzo arrestuan një shtetas shqiptar me prcedentë penale, të cilit iu gjetën në një furgon në provincën e Firences, 476 kilogramë kokainë bruto.
-Më 2 dhjetor 2021 Karabinierët e Desio ka zbatuar urdhrin për 5 arrestimin e 5 italianëve dhe një shqiptari, pasi u kapën pas sekuestrimit të 450 kg hashash.
-Më datë 15 dhjetor 2021, Policia e Riminit, në përfundim të operacionit “Bisha” ka ushtruar kontrolle në 5 subjekte me origjinë shqiptare, që mendohet se kanë qenë përgjegjës për shitjen e sasive të mëdha të drogës.

-Më 29 shtator 2021 karabinierët e Modenës zbatuan një masë paraprake ndaj 7 personave përgjegjës për shoqata që synonin shitjen e substancave narkotike, kokainë, hashash dhe marihuanë.

-Më 9 nëntor 2021, Policia e Gallarate (VA) ka kryer dy masa të paraburgimit në burg ndaj disa shtetasve shqiptarë të përfshirë në një organizatë kriminale për kultivimin dhe prodhimin e sasive të mëdha të drogës.
Operacioni pasoi një tjetër aktivitet më datë 21 qershor 2021, i cili përfundoi në Buscate (MI) me arrestimin flagrant të 5 shtetasve shqiptarë për prodhimin dhe shitjen e drogës, marrjen e mallrave të vjedhura dhe shkelje e ligjit për armët. Grupit i është sekuestruar një armë zjarri, më shumë se 1100 bimë kërpi, rreth 13 kg dhe rreth 35 kg gjethe të ndara.

-Më 10 nëntor 2021, Policia Financiare e Bolonjës përfundoi operacionin “Maffi” që çoi në ekzekutimin e një masë sigurimi ndaj 10 subjekteve. Grupi vepronte kryesisht në provincën e Reggio Emilias, në atë të Modenës dhe në provincat e Mantovës dhe Maceratës, ku kryesisht droga fshihej në ndarje të veçanta që bëheshin enkas në automjete.

-Më 3 dhjetor 2021, Guardia di Finanza e Napolit dhe e Salernos ekzekutuan një urdhër kundër 11 subjekteve italiane dhe shtetasve shqiptarë.

-Më 15 dhjetor 2021, karabinierët e Milanit zbatuan një urdhër kundër një organizatë të dedikuar për trafikun e drogës dhe aktive kriminale në provinca të ndryshme të Italisë. Në këtë aksion u kapën 720 kilogramë lëndë narkotike (marihuanë, hashash, kokainë).

Arena e Lajmit

“Lëvizin sasi të mëdha kokaine dhe heroine”, raporti i Antimafias italiane: Lidhja e bandave kriminale shqiptare me “Ndraghetën”

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook