Sa forcë në sulm, por Interi frymëzohet nga fantazia e mesfushës

Interi është një superfuqi në merkato, aty ku nuk po ndalet me përforcimet. Drejtuesit po bëjnë maksimumin e tyre për t’i vënë në dispozicion Simone Inzagit një skuadër konkurruese, të aftë të shkojë deri në fund të të gjitha kompeticioneve ku zikaltrit marrin pjesë.

19204597_large-1

Ato që kanë marrë të gjithë vëmendjen janë pa dyshim afrimet në repartin ofensiv, ku emrat i përkasin elitës së futbollit europian, por ajo që inkurajon më së shumti në Milano është në fakt mesfusha. Me Brozoviçin, Barelën e Çalhanoglunë u duk se një repart nuk mund të përmirësohej më shumë se kaq, por lëvizjet e fundit të drejtuesve i kanë dhuruar Inzagit shumë më shumë mundësi zgjedhjeje.

MIKHITARIAN – Kristjan Asllani është alternativa tek e cila Simone shpreson shumë, por deri atëherë grupit i është shtuar një veteran si Henrik Mikhitarian, i mbërritur ashtu si Çalhanoglu një vit më parë me parametër zero, duke synuar edhe vendin e turkut. Armeni ka qenë një nga faktorët kryesorë të Romës, sidomos në pjesën e dytë të sezonit me asiste dhe gola, dhe përveç kësaj është edhe një xhol për mesfushën, pasi kryen mjeshtërisht çdo pozicion të saj.

Jo vetëm kaq, por 33-vjeçari mund të bëjë edhe sulmuesin e dytë nëse do të jetë nevoja. Thënë këtë, Mikhitarian duhet të luftojë për të mbajtur rolin e tij natyral përballë turkut, një duel nga i cili Simone kërkon të marrë më të mirën. Pa dyshim që konkurrenca i bën mirë skuadrës, por mbi të gjitha trajneri do të ketë nevojë që të ketë opsione që t’i mundësojnë rrotacionin aq shumë të nevojshëm në kalendarin e ngjeshur.

interi

FANTAZIA – Aftësia për të depërtuar dhe për të marrë qendrën e zonës duke tentuar edhe goditjet është një tipar që tekniku zikaltër e vlerëson shumë, por mbi të gjitha ai vlerëson dozat e fantazisë që i shton ekipit ishverdhekuq. Kur Interi të tërhiqet dhe të tentojë rinisjen në sulm, falë edhe një sulmuesi si Lukaku, do të jetë pikërisht aftësia e armenit për të ndryshuar marsh ajo që pritet të bëjë diferencën.

Kurioziteti i madh mbi Mikhitarianin që përveç cilësisë sjell edhe shumë eksperiencë, nuk zbeh rëndësinë e Çalhanoglusë, protagonisti i këtij sezoni. Qëllimi i Inzagit nuk është të zëvendësojë turkun, përkundrazi të ketë një të dytë si ai për t’i dhënë Interit një alternativë luksi.

Arena e Lajmit


Loading…

Sa forcë në sulm, por Interi frymëzohet nga fantazia e mesfushës

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook