“Lajm i mirëpritur”/ Kosova dhe Serbia arritën marrëveshje, Ilir Meta: Për PL vetëm vijimi i dialogut sjell njohjen reciproke të dy shteteve

Meta

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka reaguar me një postim në Facebook për lajmin e dhënë nga Josep Borrell, për arritjen e një marrëveshje të re midis Kosovës dhe Serbisë për të njohur dokumentet e identifikimit të njëra-tjetrës në kufi.

“I mirëpritur dhe pozitiv lajmi i dhënë sot nga Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell sipas të cilit “Serbia ra dakord të shfuqizojë dokumentet e hyrjes/daljes për mbajtësit e ID-së së Kosovës dhe Kosova u pajtua që të mos i prezantojë ato për mbajtësit e ID-së serbe’”, shkruan Meta në FB.

Sipas ish-Presidentit, “Partia e Lirisë beson se vetëm nëpërmjet vijimit të dialogut të lehtësuar nga BE dhe SHBA, si dhe respektimit të frymës dhe vlerave europiane mes Kosovës dhe Serbisë, mund të arrihet në një zgjidhje e qëndrueshme në thelb të së cilës duhet të qëndrojë njohja reciproke midis dy shteteve”.

 

“Lajm i mirëpritur”/ Kosova dhe Serbia arritën marrëveshje, Ilir Meta: Për PL vetëm vijimi i dialogut sjell njohjen reciproke të dy shteteve

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook