Fluturimet në hapësirë, SpaceX i Elon Musk pritet të bëjë nisjen e parë në orbitë në dhjetor

806x378 Elon Musks Spacex Expects First Starship Launch To Orbit This Year Nasa 1667236973823

Elon Musk nëpërmjet SpaceX po synon të nisë për herë të parë në systemin e tij raketor një fluturim demostrues pasi ka për qëllim të çojë në hapësirë austronatët e NASA-s në Hënë vitet e ardhshme. SpaceX i miliarderit ka kërkuar prej vitesh të dërgojë në orbitë sistemin e tij të lartë të raketave të gjeneratës së ardhshme nga objektet private të lëshimit të kompanisë në Teksas, ku ka nisur vetëm prototipet e gjysmës së sipërme të Starship rreth 6 milje (10 km) të larta.

Misioni parashikohet të realizohet gjatë muajit dhjetor dhe ka për synim testimin e gjithë hapësirës duke përfshirë përforcuesin Super Heavy prej 230 këmbësh (70 metra) të kompanisë për të ngritur në orbitë anijen kozmike 160 këmbë (50 metra) Starship.

“Ne gjurmojmë katër fluturime kryesore të Starship. I pari këtu do të vijë në dhjetor, pjesë e fillimit të dhjetorit,” tha Mark Kirasich, një zyrtar i lartë i NASA-s që mbikëqyr zhvillimin e programit të hënës Artemis të agjencisë, gjatë një takimi të Këshillit Këshillimor të NASA-s të transmetuar drejtpërdrejt.

Starship është gati të jetë sistemi kryesor raketor i SpaceX sapo të zhvillohet plotësisht, duke pasuar flotën e raketave të ripërdorshme Falcon 9 të kompanisë si një udhëtim më i fuqishëm dhe plotësisht i ripërdorshëm në hapësirë për tufa të mëdha satelitësh komercialë, turistët hapësinorë dhe astronautët profesionistë. NASA në vitin 2021 zgjodhi Starship-in e SpaceX për të ulur njerëzit në Hënë rreth vitit 2025 për herë të parë që nga viti 1972. Ky mision, sipas një kontrate rreth 3 miliardë dollarë, kërkon disa teste fluturimi në hapësirë paraprakisht që mund të vonojnë misionin e uljes në Hënë në vitin 2025.

Arena e Lajmit

Fluturimet në hapësirë, SpaceX i Elon Musk pritet të bëjë nisjen e parë në orbitë në dhjetor

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook