Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non grata’: I thashë ambasadores se ka efekt pozitiv. Nuk bëjmë zgjedhje mes Berishës dhe Amerikës

Whatsapp Image 2022 09 23 At 14.36.54 768x512

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, gjatë konferencës së mbajtur sot me gazetarët, ka zbardhur detaje nga takimi që zhvilloi dy ditë më parë me ambasadoren e SHBA në Tiranë Yuri Kim.

Meta tha ndër të tjera se kanë pasur një bisedë “shumë të hapur, shumë konstruktive, shumë bashkëpunuese”.

“Mund tu them se marrëdhëniet e mia me SHBA-të gjithmonë kanë qenë dhe janë të shkëlqyera. Sidomos në drejtim të forcimit të partneritetit tonë strategjik dhe marrëdhëniet biletarale, në plotësimet e detyrimeve tona 100% si një vend anëtar i NATO-s, gjë që nuk mund të ndodhte pa mbështetjen e SHBA dhe sa i përket përshpejtimit të procesit të integrimit europian që është interes i SHBA. Kemi pasur një bisedë shumë të hapur, shumë konstruktive, shumë bashkëpunuese”, tha Meta.

Cili ka qenë mesazhi i zonjës Kim?

Nuk mund tu flas se cilat ishin mesazhet e ambasadores sepse ata flasin vetë kur kanë diçka për të thënë. Mund tu them se çfarë i thashë unë zonjës Ambasadore. Unë atë që them në takime të mbyllura e them edhe në takime të hapura, kjo është e mira që kam unë. Thashë mendimin tim për çështjen e shpalljes non grata të Berishës, ashtu sikurse i shpreha edhe bindjen time që kjo është vepër e Bashës dhe Ramës në bashkëpunim. Të gjitha vendimet e gabuara që ka marrë Basha më parë në koordinim me Ramën siç ka qenë bojkoti i reformës në drejtësi, çështja e djegies së mandateve dhe falja e gjithë Parlamentit dhe institucioneve të pavarura Edi Ramës, siç ka qenë edhe çështja e faljes së të gjithë pushtetit vendor dhe as e mosregjistrimin në 13 tetor të PD-së, të gjitha këto vendime ia ka faturuar zotit Berisha dhe ky është një akt i SHBA-ve që nuk kemi pse ta diskutojmë. Njëkohësisht i thashë që të thotë në Uashington që unë personalisht e vlerësoj efektin pozitiv të këtij vendimi që nuk kam qenë dakord sepse nuk e vlerësoj si të merituar dhe proporcional se pa një vendim të tillë do të kishim sërish Bashën kryetar të PD-së. Kjo nuk është ndonjë sekret. Ne nuk bëjmë zgjedhje mes Berishës dhe SHBA-ve, mes PD-së dhe Amerikës. Ne kemi programin tonë si PL që është 100% i pavarur edhe nga vetë PD-ja. Ne respektojmë vendimet që marrin anëtarët e PD-së, nuk ndërhyjmë në proceset e zgjedhjeve të tyre. Ne i qëndrojmë programit tonë për të përmbushur detyrimet tona si vend anëtar i NATO. Jemi të bindur që PD është e përkushtuar për t’iu përmbajtur qëllimeve: partneriteti strategjik me SHBA, përmbushjes së detyrimeve që burojnë nga anëtarësimi i Shqipërisë në NATO dhe përshpejtimi i reformave për integrimin Europian të Shqipërisë.

Kush e kërkoi këtë takim?

Unë nuk iu ndaloj juve të bini viktimë e perceptimeve të krijuara nga Rilindja sepse ata këtë punë kanë, mashtrim, gënjeshtra dhe shmangie e vëmendjes nga korrupsioni. Marrëdhëniet e mia me SHBA kanë qenë janë dhe do të jenë të shkëlqyera sepse janë marrëdhënie të bazuara mbi interesat e popullit të Shqipërisë.

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non grata’: I thashë ambasadores se ka efekt pozitiv. Nuk bëjmë zgjedhje mes Berishës dhe Amerikës

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook