Me gomone drejt Anglisë/ BBC: Zhduken dhjetëra emigrantë të mitur shqiptarë. 20 përqind e atyre që vijnë të pashoqëruar…

Capture

Emigrimi i paligjshëm është një nga problemet kryesore me të cilat po përballet sot Britania.

Një nga shtetet me fluksin më të madh të emigrantëve, janë nga Shqipëria.

BBC ka raportuar se sipas një studimi, pothuajse 20% e fëmijëve emigrantë të pashoqëruar nga Shqipëria janë zhdukur.

Autoriteti vendor ka marrë deri më 31 tetor 197 fëmijë shqiptarë, 39 prej të cilëve janë zhdukur.

Sipas statistikave të qeverisë britanike, 44,122 njerëz kanë hyrë në territorin britanik me gomone që nga fillimi i këtij viti, krahasuar me 28,461 që mbërritën në 2021.

Kjo krijoi edhe një situatë mbipopullim në qendrën e përpunimit Manston në Kent, e cila strehonte më shumë se dyfishin e kapacitetit të saj, rreth 4000 njerëz më shumë.

Arena e Lajmit

Me gomone drejt Anglisë/ BBC: Zhduken dhjetëra emigrantë të mitur shqiptarë. 20 përqind e atyre që vijnë të pashoqëruar…

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook