EMRI+FOTO/ Ishte pjesë e kartelit më të madh të drogës në Ekuador, zbardhet identiteti i shqiptarit të arrestuar bashkë me supertrafikantin

Artur Rrapaj

Zbardhet identiteti i shqiptarit të arrestuar në Ekuador, bashkë me një nga trafikantët më të mëdhenj të drogës.
Mësohet se bashkë me “Gato Farfán” ose “Jerry”-n, që njihej si trafikanti më i madh referuar drogës që dërgohej në Europë dhe SHBA, është prangosur dhe 37-vjeçari Artur Rrapaj nga Fieri, i cili ishte pjesë e kartelit të vetëquajtur Nueva Generación Ecuador. Ky shtetas ka precedentë penale edhe në Shqipëri.

Arrestimi i tyre u arrit pas 18 muajsh hetime, në një operacion të përbashkët mes policisë kolumbiane dhe ekuadoriane.

Si rezultat i bastisjeve në kuadër të operacionit në Guayas janë sekuestruar 319 mijë dollarë, telefona satelitorë dhe pajisje GPS, ndërsa në Imbabura është bastisur një kala me dyer të blinduara ku u gjetën katër kasaforta me 90 mijë dollarë.

Kujtojmë se trafikanti i shumëkërkuar nga Ekuadori me nofkat “Gato Farfán” ose “Jerry” është përgjegjës për disa nga masakrat e ndodhura në burgje në Ekuador vitet e fundit dhe që kanë lënë të vrarë më shumë se 450 të burgosur që nga viti 2020.

Arena e Lajmit

EMRI+FOTO/ Ishte pjesë e kartelit më të madh të drogës në Ekuador, zbardhet identiteti i shqiptarit të arrestuar bashkë me supertrafikantin

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook