Mediat e huaja pasqyrojnë incidentin në protestën e opozitës, The Independent: Opozita po protestonte për korrupsionin e kryeministrit Rama, kur Berisha u sulmua

Godet Me Grusht Berishen

Në protestën që po zhvillohet ditën e sotme në Bulevardin e Dëshmorëve të Kombit, kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha u godit në fytyrë më grusht nga një person.

Kjo ngjarje ka kumbuar dhe të mediat e huaja.

The Indipendent: Lideri i opozitës shqiptare sulmohet gjatë protestës kundër qeverisë

The Independent shkruan se lideri i Partisë Demokratike të qendrës së djathtë të opozitës shqiptare është sulmuar gjatë një proteste antiqeveritare të mbajtur pranë një samiti të liderëve të Bashkimit Evropian dhe homologëve të tyre nga Ballkani Perëndimor në kryeqytetin Tiranë.

Lideri i Partisë Demokratike të qendrës së djathtë të opozitës shqiptare u sulmua të martën gjatë një proteste antiqeveritare të mbajtur pranë një samiti të liderëve të Bashkimit Evropian dhe homologëve të tyre nga Ballkani Perëndimor në kryeqytetin shqiptar.

Sali Berisha, një ish-president dhe kryeministër 78-vjeçar, po drejtonte qindra protestues që po ecnin drejt zonës së samitit të shoqëruar nga ish-presidenti Ilir Meta kur një burrë doli nga turma dhe e goditi me grusht në fytyrë.
Sulmuesi u nënshtrua menjëherë nga truprojat. Dëshmitarët e panë Berishën me fytyrë të gjakosur. Nuk është e qartë se kush ishte sulmuesi apo arsyeja e sulmit.
Opozita po protestonte për korrupsionin e pretenduar të kryeministrit Edi Rama, të cilin e fajësojnë edhe për krizën e kostos së jetesës në vend dhe eksodin e të rinjve shqiptarë që largohen për një jetë më të mirë në vendet e Evropës Perëndimore.

Rama thotë se kabineti i tij e ka mbajtur inflacionin të ulët krahasuar me inflacionin dyshifror kudo në Evropë dhe ka vënë në dukje se qeveria subvencionon energjinë elektrike për familjet dhe bizneset e vogla.
Partia e Berishës është rrënuar nga grindjet e brendshme pasi Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken vitin e kaluar ndaloi Berishën dhe të afërmit e tij të ngushtë të hynin në SHBA për “akte korruptive që minuan demokracinë” gjatë mandatit të tij si kryeministër 2005-2013. Britania bëri të njëjtën gjë këtë vit.
Udhëheqësit e BE-së dhe homologët e tyre të Ballkanit Perëndimor janë në Tiranë të martën për bisedime që synojnë forcimin e partneritetit të tyre pasi lufta e Rusisë në Ukrainë kërcënon të riformësojë ekuilibrin gjeopolitik në rajon.

Opozita po protestonte për korrupsionin e kryeministrit Edi Rama, të cilin e fajësojnë edhe për krizën e kostos së jetesës në vend dhe eksodin e të rinjve shqiptarë që largohen për një jetë më të mirë në vendet e Evropës Perëndimore.
Berisha akuzoi drejtpërdrejt Ramën për sulmin, duke thënë se ai donte të ndalonte opozitën nga organizimi i protestës.
Rama denoncoi sulmin, duke thënë se “dhuna nuk ka qenë kurrë mjeti për të trajtuar ndonjë çështje apo shqetësim” dhe se ligji duhet të merret me sulmuesin.
Shqipëria ka parë një rritje prej më shumë se 8% të çmimeve këtë vit, veçanërisht për ushqimet bazë dhe karburantet pas pushtimit rus të Ukrainës.
Rama thotë se kabineti i tij e ka mbajtur inflacionin të ulët krahasuar me inflacionin dyshifror kudo në Evropë dhe ka vënë në dukje se qeveria subvencionon energjinë elektrike për familjet dhe bizneset e vogla.

Euractiv i ka kushtuar gjithashtu një artikull këtij incidenti

“Pasoi një përleshje dhe Berisha u godit me grusht në fytyrë nga një burrë në turmë dhe më pas u sulmua nga mbështetësit e liderit përpara se të arrestohej dhe shtrohej në spitalin e Traumës së qytetit.”, thuhet në artikull.

The Washington Post shkruan se opozita po protestonte për korrupsionin e kryeministrit Edi Rama, të cilin e fajësojnë edhe për krizën e kostos së jetesës në vend dhe eksodin e të rinjve shqiptarë që largohen për një jetë më të mirë në vendet e Evropës Perëndimore.

Berisha akuzoi drejtpërdrejt Ramën për sulmin, duke thënë se ai donte të ndalonte opozitën nga organizimi i protestës.

Rama denoncoi sulmin, duke thënë se “dhuna nuk ka qenë kurrë mjeti për të trajtuar ndonjë çështje apo shqetësim” dhe se ligji duhet të merret me sulmuesin.

Shqipëria ka parë një rritje prej më shumë se 8% të çmimeve këtë vit, veçanërisht për ushqimet bazë dhe karburantet pas pushtimit rus të Ukrainës.

Rama thotë se kabineti i tij e ka mbajtur inflacionin të ulët krahasuar me inflacionin dyshifror kudo në Evropë dhe ka vënë në dukje se qeveria subvencionon energjinë elektrike për familjet dhe bizneset e vogla.

Mediat e huaja pasqyrojnë incidentin në protestën e opozitës, The Independent: Opozita po protestonte për korrupsionin e kryeministrit Rama, kur Berisha u sulmua

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook