Racizmi i “ulur këmbëkryq” në La Liga, Javier Tebas kundërshton: Shumica e rasteve janë për Vinicius

Racizmi është kthyer të ulet këmbëkryq sërish në Spanjë, teksa dje në ndeshjen Valencia-Real Madrid, tifozët e vendasve kënduan gjatë gjithë sfidës kore kundër Vinicius Junior. Presidenti i La Liga Javier Tebas është shprehur se kampionati nuk ka të bëjë fare me racizmin, por sipas tij, rastet sporadike nuk mund të përjashtohen.

“As Spanja dhe as La Liga nuk janë raciste, është shumë e padrejtë të thuhet. Si La Liga ne denoncojmë dhe persekutojmë racizimin me gjithë ashpërsinë që është brënda mundësive tona. Këtë sezon janë denoncuar 9 raste ofendimesh racore, ku 8 nga këto kanë qenë ndaj Vinicius Jr.

Ne i identifikojmë gjithmonë ngatërrestarët dhe i raportojmë në organet sanksionuese dhe sado të paktë të jenë, ne jemi gjithmonë të pamëshirshëm, nuk mund të lejojmë imazhin e një konkurrence që është mbi të gjitha simbol i unitetit midis popujve”, – Tha ai.

()

Arena e Lajmit


Racizmi i “ulur këmbëkryq” në La Liga, Javier Tebas kundërshton: Shumica e rasteve janë për Vinicius

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook