Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit, Gjekmarkaj: Të mos harrojmë periudhën e errët të diktaturës, nuk u kërkua asnjëherë falje

Deputeti i PD-së Agron Gjekmarkaj, në fjalën e tij në parlament, komentoi projekt-rezolutën për krimet e komunizmit.

Gjekmarkaj theksoi se duhet të mos harrojmë periudhën e errët të diktaturës. Ai tha se në këtë vend kurrë nuk u kërkua falje për krimet e komunizmit. Gjekmarkaj bëri thirrje që krimet e monizmit mos të harrohen.

Agron Gjekmarkaj: Të mos harrojmë periudhën e monizmit, më e keqja në historinë e Shqipërisë. Të mos harrojmë periudhën e errët të diktaturës. Gjatë asaj periudhe, kishte shumë heronj, që rezistuan ndaj një regjimi të përbindshëm. Në këtë periudhë dolën individë, që luftuan atë regjim. Shumë shkrimtarë, priftërinj u burgosën ose u vranë nga regjimi. Ata janë sot heronjtë e lirisë. Nuk u kërkua as falje për atë periudhë. Shqipëria është kthyer në shtet të vogël me shaka të mëdha. Dekomunizmi duhet të ishte proces njësoj si defashizmi dhe denazizmi.

(d.xh-Arena e Lajmit)

Arena e Lajmit

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit, Gjekmarkaj: Të mos harrojmë periudhën e errët të diktaturës, nuk u kërkua asnjëherë falje

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook