Shkoi në Britani për një jetë më të mirë, 29-vjeçari shqiptar jetonte në mjerim në “fermën e kanabisit”

Një shqiptar që shkoi në Britaninë e Madhe me një kamion, përfundoi duke jetuar në mjerim në një fermë kanabisi në Blackburn.

Maksim Lamo, 29 vjeç, mendoi se do të ndihmohej nga një mik kur të mbërrinte, por u detyrua të punonte për kriminelët.

Gjykata e Preston Crown dëgjoi se si Lamo, nga Pemberton Street, besonte se do të ishte në gjendje të merrte një punë të paguar mirë në ndërtim, pasi të shkonte në Britaninë e Madhe nëpërmjet Belgjikës.

Prindërit e tij i paguan 6000 £ një burri që tha se do ta sillte në MB. Por kur ai mbërriti shoku i tij nuk u paraqit për ta takuar dhe iu tha se duhej të paguante një shtesë prej 9,000 £.

Burrat e dinin emrin e tij dhe e kërcënuan atë dhe familjen e tij, nëse nuk do të shlyente borxhin.

Ai u çua në Blackburn dhe filloi të punonte në një fabrikë kanabisi, e cila tashmë funksiononte me drita dhe pajisje të specializuara për rritje.

Ai merrte vetëm 200 £ në muaj për të paguar ushqimin dhe gjërat e nevojshme. Më 28 tetor 2020, oficerët e policisë ushtruan kontrollin në banesën ku u gjet Lamo dhe zbuluan 32 bimë në një dhomë gjumi në katin e sipërm dhe 34 të tjera të cilat nuk kishin arritur ende pjekurinë. Në total, bimët kishin një rendiment të vlerësuar prej 2,640 g.

Arena e Lajmit

Shkoi në Britani për një jetë më të mirë, 29-vjeçari shqiptar jetonte në mjerim në “fermën e kanabisit”

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook