Presidenti dekreton zgjedhjet në Himarë, reagon Bardhi: Teatri i sotëm i koordinuar mes kryeministrit dhe një gjenerali të bërë ushtar

Kreu i Grupit Parlamentar të PD-së Gazment Bardhi ka reaguar, pasi presidenti Bajram Begaj ka dekretuar 4 gushtin për mbajtjen e zgjedhjeve në Bashkinë e Himarës.

Bardhi, në reagimin e tij shprehet se presidenti ka dekretuar zgjedhjet pa asnjë konsultë. Sipas tij, data e zgjedhjeve në Himarë ishte një teatër mes kryeministrit Edi Rama dhe gjeneralit të kthyer në ushtar, duke nënkuptuar presidentin Begaj.

“Çfarë turpi për Pesidentin e Republikës që shkel hapur Kushtetutën dhe ligjin duke dekretuar zgjedhje pa një vendim të ekzekutueshëm ende për pavlefshmëri të mandatit të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës.

Teatri i sotëm i koordinuar mes Edi Ramës dhe një gjenerali të bërë ushtar, është një atentat ndaj shtetit ligjor, që tregon asgjesimin politik të institucionit të Presidentit të Republikës. Vendimi i sotëm i KQZ nuk është ende i ekzekutueshëm pa kaluar afati i ankimit.

Presidenti i Republikës Bajram Begaj gabon rëndë kur mendon se problemet e tij të integritetit në detyrat shtetërore pararendëse do i tejkalojë duke u sjell si vartës i rëndom i Edi Ramës”, thuhet në reagimin e Bardhit.

(Arena e Lajmit)

Arena e Lajmit

Presidenti dekreton zgjedhjet në Himarë, reagon Bardhi: Teatri i sotëm i koordinuar mes kryeministrit dhe një gjenerali të bërë ushtar

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook