Kërkojnë të rindërtojnë jetën në Kukës, çifti shqiptaro-çek: Shqipëria është vendi ideal

Kthimi i emigrantëve, për të rindërtuar jetën në Shqipëri është shumë i vështirë. Një histori e veçantë vjen nga Kukësi, ku një çift shqiptaro-çek kanë vendosur të ndërtojnë të ardhmen e tyre në Shqipëri, duke investuar në ndërtimin e një stalle në fshatin Gjegjan.

Natyra e bukur, klima e pastër dhe ditët me diell janë disa nga faktorët që ndikuan që Ardian Nërguti, së bashku me bashkëshorten e tij me origjinë çeke dhe vajzën e tyre të mitur të lënë Anglinë, për të jetuar në Shqipëri. Paula shprehet se Shqipëria është vendi ideal, ku dëshiron të rrisë vajzën e saj.

I gjendur 25 vite në emigrim, Ardiani rrëfen se me fitimet e nxjerra ndër vite do të ndërtojnë një stallë me 15 krerë gjedhë, por procedurat për marrjen e lejes së ndërtimit po i marrin shumë kohë, duke ulur kështu ritmin e punës së tyre.

Kukësi gjatë viteve të fundit është qarku më i prekur nga emigrimi masiv i të rinjve, ndërsa ata pak emigrantë që mendojnë rikthimin në vendlindje, përballen me pengesa që bllokojnë punën e tyre.

Arena e Lajmit

Kërkojnë të rindërtojnë jetën në Kukës, çifti shqiptaro-çek: Shqipëria është vendi ideal

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook