Trafiku i drogës, 11 të pandehur dalin në gjykatën Clermont-Ferrand/ Ja çfarë rrezikojnë

Njëmbëdhjetë të pandehur, shumica prej tyre me origjinë shqiptare, dyshohet se kanë shitur disa kilogramë drogë në Puy-de-Dome, Loire, Haute-Loire dhe Allier në periudhën 2021-2022. Ata dyshohet se ishin pjesë e një organizate që trafikonte heroinë dhe kokainë, ndërsa u paraqitën përpara gjykatës në Clermont-Ferrand.

Gjithçka filloi në shtator 2021. Një grua e re u paraqit në xhandarmërinë Issoire në Puy-de-Dome. Ajo ka denoncuar vjedhjen e një celulari dhe 100 gram kokainë.

Një hetim gjyqësor është i hapur. Hetuesit lokalizuan disa automjete, dëgjojnë biseda telefonike dhe organizojnë aktivitete të shumta vëzhgimi në të gjithë rajonin.

Ata gjithashtu përdorin imazhe të vëzhgimit me video dhe marrin në pyetje dëshmitarë të shumtë që janë përdorues të drogës.

Jo më pak se 11 persona arrestohen deri në prill 2022. Ata u shfaqën këtë të martë përpara gjykatës për trafik droge. Gjashtë prej tyre janë të burgosur. Mes pesë personave që dalin të lirë, dy mungojnë, si “të pagjurmueshëm”, sipas kryetarit të gjykatës.

Në ditën e parë të seancës, të pandehurit kanë mohuar ose minimizuar përfshirjen e tyre në trafikun e drogës. Ata pretendojnë se telefonat e sekuestruar nuk i përkasin atyre. Ndërsa pranojnë udhëtimet e tyre të shumta midis Lionit, Saint-Etienne dhe Puy-de-Dome, ato justifikohen se kanë udhëtuar për të vizituar familjen, ose për të rritur biznesin e tyre të import-eksportit, në pjesë makinash.

Disa pranojnë se kanë shitur drogë, maksimumi 100 gramë kokainë.

Gjashtë të pandehur vijnë nga i njëjti fshat i Shqipërisë. Ata kanë lidhje familjare, vëllezër ose kunetër. “Ne ofrojmë vetëm shërbime të vogla përkthimi, veçanërisht për të lënë takime me dentistin”, thonë ata që flasin frëngjisht, por asgjë më shumë.

Shumica prej tyre thonë se nuk e njohin njëri-tjetrin. Gjithsesi pas insistimeve për njohjen apo lidhjen mes tyre, ku paraqiten prova të ndryshme, që provojnë takimet, përgjigja është e njëjtë çdo herë: “Nuk e di, ka kaluar një kohë e gjatë, nuk më kujtohet! ”

Gjykimi pritet të enjten në mbrëmje. Shkelësit e përsëritur përballen me 20 vjet burg.

Arena e Lajmit

Trafiku i drogës, 11 të pandehur dalin në gjykatën Clermont-Ferrand/ Ja çfarë rrezikojnë

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook