Presidenti i Brazilit i kundërpërgjigjet Leonardo DiCaprio-s pas thirrjes që aktori u bëri të rinjve brazilianë

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro i është kundërpërgjigjur Leonardo DiCaprio-s pasi aktori dhe ambientalisti hollivudian inkurajoi të rinjtë e vendit të votojnë në zgjedhjet më vonë këtë vit.

Brazili është shtëpia e Amazonës dhe ekosistemeve të tjera kritike për ndryshimin e klimës. Ajo që ndodh atje ka rëndësi për të gjithë ne dhe votimi i të rinjve është çelësi në nxitjen e ndryshimeve për një planet të shëndetshëm,” shkroi Leo në një status në Twitter.

Bolsonaro, i cili nuk i ka kushtuar rëndësi mbrojtjes mjedisore, u përgjigj me sarkazëm. “Faleminderit për mbështetjen tuaj, Leo! Është vërtet e rëndësishme që çdo brazilian të votojë në zgjedhjet e ardhshme”, shkroi në Twitter lideri i ekstremit të djathtë, i cili mori detyrën në vitin 2019. “Njerëzit tanë do të vendosin nëse duan të mbajnë sovranitetin tonë në Amazon ose të qeverisen nga mashtrues që i shërbejnë interesave të veçanta të huaja.”-shtoi ai.

DiCaprio është një zërat më të fuqishëm të mbrojtjes së pyjeve tropikale të Amazonës dhe ka dhuruar 5 milionë dollarë (4.1 milionë £) për ruajtjen e tyre në 2019. Bolsonaro është përballur me kritika të gjera për politikat mjedisore të qeverisë së tij dhe është akuzuar se ka lejuar që shpyllëzimi në rajon të përshpejtohet.

Konservatorët kanë fajësuar Bolsonaro dhe qeverinë e tij se nuk ka bërë asgjë ndaj fermerëve dhe personave që presin pyjet në Amazon. Udhëheqësi i vendit ka dobësuar mbrojtjen mjedisore për rajonin dhe ka argumentuar se qeveria duhet të shfrytëzojë zonën për të ulur varfërinë.

Nuk është hera e parë që të dy përplasen për këtë çështje. Në vitin 2019, Bolsonaro akuzoi DiCaprion se “ka dhënë para për t’i vënë flakën Amazonës”. Ai nuk dha asnjë provë, por akuzon OJQ-ve kritike ndaj politikave të tij për ndezjen e zjarreve që shkatërruan Amazon në 2019.

Vitin e kaluar, DiCaprio iu bashkua dhjetëra të famshëmve për t’i kërkuar Presidentit të SHBA Joe Biden që të mos nënshkruajë asnjë marrëveshje mjedisore me Brazilin në mes të rritjes së shpyllëzimit në Amazon.

Arena e Lajmit

Presidenti i Brazilit i kundërpërgjigjet Leonardo DiCaprio-s pas thirrjes që aktori u bëri të rinjve brazilianë

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook