Studim / Pse adoleshentët i injorojnë fjalët e prindërve të tyre?

Kur adoleshentët tuaj duket se nuk ju dëgjojnë, nuk është thjesht se ata nuk duan të pastrojnë dhomën e tyre ose të mbarojnë detyrat e shtëpisë: truri i tyre nuk po e regjistron zërin tuaj ashtu siç bënin në vitet e para adoleshencës.

Rreth moshës 13-vjeçare, truri i fëmijëve nuk i sheh më zërat e nënave të tyre të dobishme, dhe ata më shumë përshtaten me zërat e panjohur, ka zbuluar një studim i ri nga Shkolla e Mjekësisë Stanford. “Ashtu si një foshnjë di të sintonizohet me zërin e nënës së saj, një adoleshente di të sintonizohet me zërat e rinj,” tha autori kryesor i studimit Daniel Abrams. “Si adoleshent, ju nuk e dini se po e bëni këtë. Ju keni miqtë tuaj dhe shokët e rinj dhe dëshironi të kaloni kohë me ta. Mendja juaj është gjithnjë e më e ndjeshme dhe e tërhequr nga këta zëra të panjohur.”

Zhvendosja e lidhur me moshën drejt zërave të rinj

Ekipi i Stanford-it zbuloi më parë se, në trurin e fëmijëve 12 vjeç e poshtë, dëgjimi i zërit të mamasë shkakton një shpërthim të përgjigjeve unike: Një studim i publikuar në vitin 2016 tregoi se fëmijët mund të identifikojnë zërat e nënave të tyre me saktësi jashtëzakonisht të lartë dhe se tingulli i veçantë i Mami tregon jo vetëm zonat e përpunimit të dëgjimit të trurit, por edhe shumë zona që nuk shkaktohen nga zëra të panjohur, duke përfshirë qendrat e shpërblimit, rajonet e përpunimit të emocioneve, qendrat e përpunimit vizual dhe rrjetet e trurit që vendosin se cili informacion i ardhur është i spikatur.

Më shumë aktivizim në përgjithësi

Studiuesit zbuluan se tek adoleshentët, të gjithë zërat nxisnin aktivizim më të madh në disa rajone të trurit krahasuar me fëmijët më të vegjël: sulku i përkohshëm superior që zgjedh zërin, një zonë përpunimi dëgjimor; rajonet e përpunimit të spikatur që filtrojnë se cili informacion është i rëndësishëm; dhe korteksin cingulat posterior, i cili është i përfshirë në aspekte të kujtesës autobiografike dhe sociale. Përgjigjet e trurit ndaj zërave rriteshin me moshën e adoleshentëve – në fakt, marrëdhënia ishte aq e fortë, studiuesit mund të përdornin informacionin e përgjigjes zanore në skanimet e trurit të adoleshentëve për të parashikuar se sa vjeç ishin./ Burimi: Revista Psikologjia

Studim / Pse adoleshentët i injorojnë fjalët e prindërve të tyre?

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook