Vdekja e të riut në Komisariat objekt debati në Kuvend, Çuçi i përgjigjet Grida Dumës: S’abuzohet me viktimat, largohuni nga kjo retorikë politike

Whatsapp Image 2022 05 09 At 6.02.15 Pm

Në seancën e sotme në Kuvend, Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi i është përgjigjur deputetes Grida Duma pas fjalës së kësaj të fundit për vetëvrasjen e Ilvi Metës në Komisariatin e Kavajës.

Akuzave të ngritura nga Grida Duma për mungesë të transparencës së kësaj ngjarjeje , Çuçi iu përgjigj duke theksuar se është e patolerueshme që të bëhet politikë me këtë ngjarje dhe që të abuzohet me viktimat.

Pjesë nga fjala e ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi:

Nuk bëhet politikë dhe nuk abuzohet me viktimat dhe të bëjmë këtu prokurorin gjyqtarin apo policin,. Shpreh ngushëllimin tim për atë ngjarje fatkeqe. Është nga raste më të pastër sa u takon hetimit penal apo procedural. Jo vetëm kaq, por i kemi shkuar deri në fund sëbashku me agjencinë përkatëse…Nuk ka asnjë aludim që të hedhë dyshime për ngjarjen as nga prokurori as nga hetuesit as nga mjekët ligjore, madje meqë përmende edhe Avokatin e Popullit, për rastësi kanë qenë edhe dy përfaqësues të Avokatit të Popullit dhe ju ftoj të lexoni raportin, ku thuhet se dhomat janë në përputhje me standardet ligjore. Ju bëj thirrje që të gjithë bashkë të përpiqemi dhe të largohemi nga kjo retorikë politikë.. Nuk është e lehtë por nuk i shërben Shqipërisë një gjë e tillë. I ftoj të gjithë deputetët të bëjnë hetim parlamentar nëse nuk binden pas hetimeve të gjykatës. Më vjen keq që akuzoni rëndë struktura ta policisë së Kavajës sikur ata janë vrasës.

Arena e Lajmit

Vdekja e të riut në Komisariat objekt debati në Kuvend, Çuçi i përgjigjet Grida Dumës: S’abuzohet me viktimat, largohuni nga kjo retorikë politike

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook