Taylor Swift flet për të kaluarën e saj – “Të gjithë më mbysnin me këshilla të pakërkuara”

 Taylor Swift, muzikantja, producentja dhe regjisori super-yll, mbajti fjalimin e saj të parë të fillimit dhe mori titullin doktor nderi i arteve të bukura nga Universiteti i Nju Jorkut. Në fjalimin e saj për të diplomuarit e vitit 2022, Swift foli për atë se sa e zakonshme është të prekesh kur mendon për të kaluarën tënde.

“Si një person që e nisa karrierën time shumë publike në moshën 15-vjeçare, pati një çmim. Dhe ky çmim ishte vite këshillash të pakërkuara”, tha Swift. “Të isha personi më i ri në çdo dhomë për më shumë se një dekadë do të thoshte që vazhdimisht më jepeshin paralajmërime nga anëtarë të moshuar të industrisë së muzikës, media, intervistues, drejtues. Kjo këshillë shpesh paraqitej si paralajmërime të mbuluara hollë. Shihni, unë isha një adoleshente në sytë e publikut në një kohë kur shoqëria jonë ishte absolutisht e fiksuar me idenë për të pasur modele perfekte femrash të reja. Më dukej sikur çdo intervistë që bëja përfshinte fjalë të lehta nga intervistuesi për mua një ditë duke ikur nga binarët. Këshillat e pakërkuara të karrierës nuk janë të gjitha të këqija. Por, përpara se ta jepni, bëni një kontroll të thellë se pse”.

Përcaktoni nëse dikush dëshiron të dëgjojë këshilla ose nëse dëshiron të vërtetohet

Kur dikush ju flet për lundrimin në jetën e tij të punës, ju duhet të bëni një hap prapa dhe të shihni nëse ata duan t’i vërtetojnë shpresat dhe ëndrrat e tyre, ose nëse duan këshilla praktike se si të arrijnë atje. “Nëse ata po tregojnë për karrierën, pyesni veten: ‘Si mund t’i dëgjoj ata tani?’ Filloni me të dëgjuarit, si të dëgjoni me të vërtetë kur ata flasin. Njerëzit zakonisht nuk kërkojnë këshilla dhe më shumë kanë nevojë për vërtetim nga ju.”

BURIMI/PSIKOLOGJIA

Taylor Swift flet për të kaluarën e saj – “Të gjithë më mbysnin me këshilla të pakërkuara”

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook