Video/ Ilir Meta mban fjalën e lamtumirës në nder të ish-presidentit Bujar Nishani: Fundi i papritur dhe i parakohshëm, e falënderojmë për modelin që solli

Ilir Meta6

Ilir Meta ka mbajtur fjalën e lamtumirës në nderim të ish-presidentit Bujar Nishani, i cili do të prehet sot në banesën e fundit. Mes të tjerash Meta tha se Nishanit i peshonte fjala dhe njihej për maturi e vetëpërmbajtje.

Në mbyllje të fjalës, Meta tha se në ditën e lamtumirës, “ne e falënderojmë Presidentin Nishani për modelin që solli”

Fjala e plotë:

Të dashur Odeta, Ersi, Fiona, familjarë të Presidentit Nishani;

E nderuar Kryetarja e Kuvendit, zonja Lindita Nikolla;

E nderuar Presidente e Republikës së Kosovës, zonja  Vjosa Osmani;

Të nderuar ish-Presidentë;

Të nderuar ish-Kryetarë të Kuvendit dhe ish-kryeministra të Republikës së Shqipërisë dhe Kosovës;

I nderuar ish-President i Malit të Zi, z.Filip Vujanoviç;

Të nderuar udhëheqës politikë, nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut, Malit të Zi dhe kudo që na keni nderuar sot, në këtë ceremoni;

Të nderuar ministra, deputetë dhe përfaqësues të institucioneve;

Të nderuar përfaqësues të trupit diplomatik të akredituar në  Tiranë;

Të dashur miq, bashkëpunëtorë, dhe dashamirës të Presidentit  Nishani;

Faleminderit të gjithëve për praninë tuaj sot, për të nderuar dhe për t’i dhënë lamtumirën e fundit, ish-Presidentit të Republikës, Bujar Nishani.

Fundi i papritur dhe i parakohshëm i jetës, le plot pengje për mundësitë e humbura, për ato që nuk u thanë dhe për ato, që  nuk u bënë dot.

Ndaj dhembja për humbjen e pakohë të njerëzve të shtrenjtë dhe të rrallë e bën të vështirë gjetjen e fjalëve që mund t’i kurojnë këto plagë njerëzore.

Por na ngushëllon fakti që Bujar Nishani pati një jetë plot maja realizimesh dhe përjetimesh fatlume.

Ai ishte i rrethuar nga dashuria e familjes së prindërve, dhe asaj që krijoi më pas së bashku me Odetën si një bashkëshort i devotshëm, dhe baba shembullor i dy fëmijëve të mrekullueshëm, Ersi dhe Fiona.

Për Presidentin Bujar Nishani këto ditë ka patur vlerësime mëse të merituara nga shumë personalitete të jetës politike dhe publike në Shqipëri dhe përtej.

Kanë folur bashkëpunëtorët, miqtë, dashamirësit, homologët, dhe kolegët nga i gjithë spektri politik.

Mbi të gjitha kanë folur shqiptarët, kanë folur edhe miqtë e Shqipërisë.

I ardhur në politikë nga Forcat e Armatosura, Presidenti Nishani solli virtytet më të mira të ushtarakëve tanë në jetën politike dhe institucionale të vendit. Ai mishëroi  integritetin, ndjenjën e lartë të detyrës dhe patriotizmin.

Bujar Nishani e shihte politikën si artin e së mundshmes, dhe besonte se ajo ishte instrumenti më efektiv për të sjellë ndryshime pozitive.

Bujar Nishani besonte te demokracia dhe shteti ligjor! Këtë bindje e dëshmoi më së miri edhe në drejtimin e ministrive shumë të rëndësishme, si Rendi dhe Drejtësia.

Presidentit Nishani i peshonte fjala!

I njohur për maturinë dhe vetëpërmbajtjen, ai çmohej për thjeshtësinë dhe përulësinë në komunikimin publik e njerëzor, tipare  që i mbetën të pandryshueshme gjatë gjithë jetës.

Ai do të mbahet mend për qetësinë, forcën e argumentit, dhe besnikërinë ndaj parimeve dhe vlerave të cilat i besonte.

Si Kryetar i Shtetit, Bujar Nishani, punoi me përkushtim të rrallë në mbrojtje të Kushtetutës.

Ai ishte i vendosur dhe i angazhuar për ndërtimin e shtetit të së drejtës, dhe për garantimin e të drejtave dhe lirive themelore të qytetarëve tanë.

Ai punoi për të forcuar frymën e tolerancës dhe të bashkëjetesës fetare në vend, dhe në çdo rast ju përkushtua interesit të Shqipërisë dhe kombit tonë.

Bujar Nishani besoi deri në fund tek demokracia, e mira publike dhe sidomos interesi kombëtar.

Si President i zgjedhur në 100-vjetorin e shtetit shqiptar, ai i mishëroi këto parime duke imponuar respekt tek të gjithë kolegët e burrështetasit e huaj, tek bashkëpunëtorët e tij, por edhe tek kundërshtarët politikë.

Bujar Nishani ushqente një dashuri të veçantë për Kosovën, të cilën    e shfaqte plot krenari dhe mbeshteti fort njohjen ndërkombëtare të shtetit të Kosovës edhe në shërbim të stabilitetit dhe të sigurisë në Ballkanin Perëndimor.

Presidenti Nishani pati një bashkëpunim të shkëlqyer me të gjithë faktorin politik shqiptar në rajon.

Ai diti të vendosë dhe të ruajë shumë  mirë ekuilibrat mes marrëdhënieve institucionale dhe atyre vëllazërore.

Presidenti Nishani punoi me devocion për projektet strategjike të integrimit europian dhe euro-atlantik të Shqipërisë, për forcimin e partneritetit strategjik me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Europian, për  bashkëpunimin gjithëpërfshirës me të gjitha vendet e rajonit dhe me vende e të tjera mike në botë.

Ai e përfaqësoi denjësisht Shqipërinë dhe shqiptarët në arenën ndërkombëtare, duke mbrojtur gjithmonë të vërtetat dhe prioritetet, që i shërbenin interesit publik dhe atij kombëtar.

Sot në ditën e lamtumirës, ne e falenderojmë Presidentin Nishani, për modelin që ai solli si shtetar, politikan, familjar dhe qytetar shembullor.I paharruar qoftë kujtimi i Presidentit Bujar Nishani!

 

 

 

Video/ Ilir Meta mban fjalën e lamtumirës në nder të ish-presidentit Bujar Nishani: Fundi i papritur dhe i parakohshëm, e falënderojmë për modelin që solli

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook