Video/ Veliaj takohet me presidentin Zelensky në Ukrainë! Nënshkruhet Memorandumi për rindërtimin e qyteteve

Erion Veliaj

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, ka vizituar ditën e sotme Ukrainën, ku është takuar me Presidentin Volodymir Zelensky.

Veliaj ndodhet në Ukrainë së bashku me përfaqësuesit e Shoqatës së Qyteteve Evropiane të Eurocities në mbështetje të Ukrainës.

Sipas Presidencës ukrainase në prani të Kreut të Shtetit, Kryetari i Presidiumit të Kongresit të Autoriteteve Lokale dhe Rajonale, Shefi i Zyrës së Presidentit, Andriy Yermak dhe Presidenti i Eurocities, Kryetari i Bashkisë së Firences, Dario Nardella, nënshkruan një Memorandum Mirëkuptimi për të mbështetur rindërtimin e qëndrueshëm të qyteteve të Ukrainës.

Presidenti Zelesnsky përshëndeti delegacionin e Eurocities në Ukrainë dhe theksoi rëndësinë e vizitave të tilla në këtë kohë të vështirë, kur Ukraina  po lufton kundër pushtimit rus.

Volodymyr Zelensky falënderoi qeveritë dhe popujt e vendeve evropiane për mbështetjen e tyre ndaj Ukrainës dhe qytetarëve tanë.

“Kur flasim për ndihmë dhe mbështetje – humanitare, ushtarake, politike – është gjithashtu e rëndësishme të mos harrojmë ndihmën në rindërtimin e qyteteve dhe komuniteteve tona. Dhe është e rëndësishme që rindërtimi të mos fillojë pas luftës, por tani. Është e nevojshme të sigurohen masa humanitare që do t’i lejojnë njerëzit në Ukrainë t’i kthehen jetës normale“, tha kreu i shtetit.

Presidenti falënderoi qytetet evropiane për strehimin që u dhanë qytetarëve ukrainas që u detyruan të largoheshin nga lufta. Në të njëjtën kohë, ai vuri në dukje se kërkon të krijojë kushte për kthimin e ukrainasve në atdheun e tyre. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të rivendoset puna.

“Jam i lumtur të mirëpres delegacionin e Eurocities në Ukrainë. Ne e vlerësojmë që në këtë kohë të vështirë, kur vendi ynë po lufton kundër pushtimit rus, ju jeni me ne. Unë u jam mirënjohës qyteteve evropiane për strehimin e njerëzve tanë që u detyruan të ikin nga lufta. Ne gjithashtu do të jemi mirënjohës për ndihmën në rivendosjen e banesave, infrastrukturës – kushteve për kthimin e ukrainasve në atdheun e tyre. Është e rëndësishme që rindërtimi të fillojë jo pas luftës, por tani. Sot është bërë një hap tjetër për këtë. Një Memorandum Mirëkuptimi u nënshkrua për të mbështetur rindërtimin e qëndrueshëm të qyteteve të Ukrainës.”- tha Zelensky.

Nga ana e tij, presidenti i Eurocities theksoi se Asociacioni solidarizohet me Ukrainën në kohët e vështira të luftës dhe u ofron mbështetje qyteteve dhe komuniteteve të Ukrainës, si dhe njerëzve që u detyruan të largohen përkohësisht nga vendi.

Shoqata e qyteteve evropiane Eurocities është një platformë politike që bashkon organet e vetëqeverisjes lokale të më shumë se 150 qyteteve më të mëdha evropiane dhe më shumë se 50 qyteteve partnere. Pothuajse 140 milionë qytetarë në 38 vende janë nën udhëheqjen e këtyre organeve. Anëtarë të Shoqatës nga Ukraina janë Kievi, Lviv, Odesa dhe Kharkiv.

Eurocities ofron një platformë për anëtarët që të ndajnë njohuri, ide dhe përvoja, të analizojnë sfidat e përbashkëta dhe të zhvillojnë zgjidhje inovative përmes një game të gjerë forumesh, grupesh pune, projektesh dhe ngjarjesh.

Kryetari i Shoqatës theksoi se Memorandumi i nënshkruar do të bëhet një mjet efektiv për mbështetjen e qyteteve të Ukrainës.

Video/ Veliaj takohet me presidentin Zelensky në Ukrainë! Nënshkruhet Memorandumi për rindërtimin e qyteteve

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook