Larja e fytyrës me ujë të ftohtë/ Ja efektet për lëkurën tonë

Gjithmonë jemi mësuar ta lajmë fytyrën me ujë të nxehtë ose maksimumi të vakët, por me ardhjen e verës bëjmë një përjashtim, që të freskohemi në pak sekonda. Përdorimi i ujit të ftohtë në fytyrë kur temperaturat fillojnë të nxehen jep lehtësim, rigjeneron dhe mbi të gjitha ka një efekt qetësues në lëkurë, veçanërisht kur ajo është ekspozuar në diell apo ndotje për një kohë të gjatë.

Cilat janë efektet e ujit të ftohtë në lëkurë

Përdorimi i ujit të ftohtë në lëkurë ka efekte të ngjashme me trajtimet e krioterapisë. Ndonjë shembull? Rrit aktivitetin e qarkullimit të gjakut dhe stimulon qarkullimin, duke i dhënë mbrojtje më të madhe nga agjentët e dëmshëm dhe radikalet e lira. Sikur të mos mjaftonte kjo, zvogëlon dhjamosjen dhe ënjtjen, veçanërisht kur kombinohet me produkte për kujdesin e lëkurës që qetësojnë skuqjen dhe mbyllin poret. Nga ana tjetër, uji i nxehtë zgjeron enët e gjakut, duke favorizuar shfaqjen e skuqjes dhe lëkurës së yndyrshme. Edhe ata me lëkurë të thatë ose të ndjeshme do të bënin mirë ta shmangnin, pasi largon vajrat natyralë të pranishëm në epidermë.

Gabimet që duhen shmangur kur përdorni ujë të ftohtë

Uji i ftohtë, megjithatë, nuk duhet të përdoret pa marrë një sërë masash të vogla paraprake. Si çdo gjë, edhe ky truk për kujdesin e lëkurës ka anët e veta negative. Për shkak të vetive të tij astringente, uji i ftohtë mund të favorizojë sedimentimin e baktereve dhe papastërtive brenda poreve. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, është e nevojshme të përzieni temperaturat e ftohta dhe të vakëta. Në veçanti, është e nevojshme të filloni pastrimin me ujë të ngrohtë, në mënyrë që të pastrohet thellësisht lëkura, duke kaluar në ujë të ftohtë për shpëlarje. Rezultati? Lëkura do të duket rrezatuese, e lëmuar dhe plot energji.

Revista Psikologjia 

 

Larja e fytyrës me ujë të ftohtë/ Ja efektet për lëkurën tonë

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook