Britania kthen pas emigrantët e radhës që tentojnë kalimin, Daily Mail: Rreth 30% e të deportuarve në tetor ishin shqiptarë

Ghfgkjhk

Fotografitë e fundit të publikuara nga DailyMail tregojnë të tjerë azilkërkues dhe emigrantë ilegalë që mbërritën në Mbretërinë e Bashkuar të shtunën në mëngjes pasi moti i keq ndaloi kalimet në fillim të kësaj jave.

Zyrtarët e Forcave Kufitare shfaqen në foto duke sjellë grupe njerëzish në bregun e Doverit këtë mëngjes, pasi shifrat e fundit të qeverisë treguan se nuk kishte fare mbërritje të enjten, teksa familje dhe gra me fëmijë të vegjël ishin mes atyre që u zbritën nga anijet e Forcave Kufitare, pasi u morën nga Kanali.

Ndërkohë është zbuluar se Home Office ka deportuar 350 persona në tetor, më shumë se 100 prej të cilëve ishin shtetas shqiptarë.

Pothuajse 7,000 njerëz mbërritën në Mbretërinë e Bashkuar përmes kalimeve me varka të vogla në tetor, shumë prej të cilëve janë azilkërkues të pambrojtur.

Meqenëse kulmi për kalimet me varka të vogla priret të jetë në verë, kjo sugjeron që vetëm një pjesë shumë e vogël e atyre që mbërrijnë në MB kanë kryer shkelje. Por Zyra e Brendshme tha se ata të dëbuar me vepra të mëparshme ishin dënuar për krime ‘të rënda’, duke përfshirë përdhunimin, vrasjen dhe sulmin.

Ajo vjen pasi Sekretarja e Brendshme Suella Braverman është nën presion në rritje për të kapur krizën, me ngarkesa të mëdha në përpunimin e kërkesave për azil dhe kushte të tmerrshme të raportuara në qendrat e paraburgimit të emigrantëve.

Arena e Lajmit

Britania kthen pas emigrantët e radhës që tentojnë kalimin, Daily Mail: Rreth 30% e të deportuarve në tetor ishin shqiptarë

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook