Aksioni në kampin e muxhahedinëve dhe sulmet kibernetike, eksperti: Ka indicie, hetimi e qartëson! Policia ndërhyn kur cenohet siguria kombëtare apo lokale

Për ekspertin e IT Edmond Liçaj sulmet kibernetike, nga ana teknike e pajisjeve kompjuterike nuk kërkojnë infrastrukturë të sofistikuar për të vepruar.

Për sa i përket ngjarjes në kampin në Manzë, ku u konfiskuan servera, kompjuterë, Liçaj shprehet se ka indicie, pasi policia ndërhyn kur ka interes publik të gjerë dhe cenohet siguria kombëtare dhe pajisjet përmbajnë informacion të cilat përmes hetimit do faktojnë çdo dyshim.

Eksperti i IT shprehet se rreziku nga sulmet kibernetike është prezent brenda dhe jashtë, ndërsa vë theksin dhe tek politizimi i çështjes.

Edhe për rrjedhjen e të dhënave, Liçaj thotë se nuk është marrë asnjë përgjegjësi dhe nëse do reagojnë ekspertët për ta zgjidhur rastin, atëherë mund të kemi përmirësim të situatës dhe i bëjmë ballë këtyre sulmeve.

 

Arena e Lajmit


Aksioni në kampin e muxhahedinëve dhe sulmet kibernetike, eksperti: Ka indicie, hetimi e qartëson! Policia ndërhyn kur cenohet siguria kombëtare apo lokale

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook