Anuloi udhëtimin rreth Hënës, miliarderi japonez zbulon arsyen që e shtyu të merrte këtë vendimi!

Në vitin 2018, Maezawa njoftoi planet e tij për një udhëtim në hapësirë rreth Hënës dhe madje bleu vende për tetë nga shoqëruesit e tij në vitin 2022 për atë që do të ishte udhëtimi i tij i dytë në hapësirë pas një udhëtimi 12-ditor në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në një anije kozmike në 2021.

Ai synoi një udhëtim në Hënë në vitin 2023, një qëllim që shumica e vëzhguesve të hapësirës e konsideruan shumë optimist duke pasur parasysh përparimin e projektit të anijes kozmike mega-raketë të SpaceEx. Do të ishte fluturimi i parë privat rreth Hënës. Deklarata e organizatorit të postuar në faqen e saj të internetit thoshte se projekti ishte bërë i parealizueshëm dhe vetë Maezawa shkroi në rrjetin social X se: Unë nuk mund të planifikoj të ardhmen në këtë situatë dhe ndihem i tmerruar sepse anëtarët e ekuipazhit po presin më gjatë, ndaj mora vendimin e vështirë për të anuluar të gjithë projektin.

Ai tha se nënshkroi një kontratë me SpaceEks në 2018 me supozimin se nisja do të ishte e mundur deri në fund të 2023. Dy fluturime testuese të raketës SpaceX vitin e kaluar përfunduan me shpërthime disa minuta pas ngritjes. Në testin e tretë në mars, anija kozmike humbi ndërsa zbriste përsëri në Tokë.

Rikujtojmë se një anije kozmike e NASA-s ka bërë disa fotografi të një objekti me formë të çuditshme që kalon rreth Hënës. NASA ka zbuluar se këto imazhe janë kapur nga Orbiteri i saj i Zbulimit Hënor (LRO) midis datave 5 dhe 6 mars 2024. LRO ka qarkulluar dhe studiuar Hënën për 15 vjet dhe ekipi i operacioneve LRO në Qendrën e Fluturimeve Hapësinore Goddard të NASA-s në Greenbelt, Maryland përdori ‘kamerën me kënd të ngushtë’ për të kapur imazhe të një objekti të çuditshëm i cili kaloi përtej Hënës së fundit.

Anuloi udhëtimin rreth Hënës, miliarderi japonez zbulon arsyen që e shtyu të merrte këtë vendimi!

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook