Vendimi i Kushtetueses për Komisionet Hetimore, Çupi: Beteja 5 mujore e opozitës ishte e drejtë

Deputetja demokrate Dhurata Çupi (Tyli) ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila shfuqizoi ndryshimet e njëanshme të ligjit për komisionet hetimore.

Çupi shkruan se vendosja e ngritjes së komisioneve hetimore nën kontrollin e mazhorancës dhe pamundësimi i kryerjes së një kontrolli efektiv të qeverisjes nëpërmjet komisioneve hetimore janë antikushtetuese.

“Vendimi i sotëm konfirmon se beteja 5-mujore e Grupit Parlamentar të PD-së për të drejtat kushtetuese të opozitës, të mohuara arbitrarisht nga mazhoranca, ishte i drejtë. Kënaqësi që së bashku me avokatin Marash Logu përfaqësuam këtë kauzë të drejtë të opozitës në gjykimin kushtetues”, shprehet Çupi.

Arena e Lajmit

Vendimi i Kushtetueses për Komisionet Hetimore, Çupi: Beteja 5 mujore e opozitës ishte e drejtë

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook