Astronautët besojnë se kapsula hapësinore e Boeing mund t’i kthejë në mënyrë të sigurtë në Tokë, pavarësisht dështimeve

Dy astronautë që duhet të ishin kthyer në Tokë javë më parë thanë të mërkurën se ata janë të sigurt se kapsula hapësinore e Boeing mund t’i kthejë ata në mënyrë të sigurtë, pavarësisht nga avari.

Pilotët testues të NASA-s, Butch Wilmore dhe Suni Williams, u nisën në bordin e kapsulës së re Starliner të Boeing në fillim të muajit të kaluar, njerëzit e parë që e hipën atë. Rrjedhjet dhe dështimet e shtytësve thuajse e prishën mbërritjen e tyre në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës dhe i kanë mbajtur atje shumë më gjatë se sa ishte planifikuar.

Në konferencën e tyre të parë për shtyp nga orbita, ata thanë se presin të kthehen sapo të përfundojë testimi i shtytësit këtu në Tokë. Ata thanë se nuk po ankohen për marrjen e kohës shtesë në orbitë dhe po kënaqen duke ndihmuar ekuipazhin e stacionit.

“Kam një ndjenjë shumë të mirë në zemrën time që anija kozmike do të na sjellë në shtëpi, nuk ka problem”, u tha Williams gazetarëve.

Të dy ranë me raketa në orbitë më 5 qershor në fluturimin provë, i cili fillimisht ishte menduar të zgjaste tetë ditë.

NASA porositi kapsulat Starliner dhe SpaceX Dragon një dekadë më parë për fluturimet e astronautëve drejt dhe nga stacioni hapësinor, duke i paguar secilës kompani miliarda dollarë. Fluturimi i parë me taksi i SpaceX me astronautë ishte në vitin 2020. Fluturimi i parë i ekuipazhit të Boeing u vonua vazhdimisht për shkak të softuerit dhe problemeve të tjera, shkrua Asocied Press.

 

Arena e Lajmit

Astronautët besojnë se kapsula hapësinore e Boeing mund t’i kthejë në mënyrë të sigurtë në Tokë, pavarësisht dështimeve

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook