Euro 2024/ Yamal në histori, “parakalon” edhe legjendën braziliane Pele

Spanja triumfoi përballë Francës, duke siguruar finalen e Kampionatit Evropian, gjë që nuk e bënte që prej finales ndaj Italisë, në vitin 2012. Ajo që ra në sy, sikundër ka ndodhur në fakt në çdo ndeshje të këtij evropiani ishte performanca e jashtëzakonshme e talentit 16 vjeçar, Lamine Yamal, i cili me sfidën e zhvilluar dje theu një tjetë rekord botëror, duke “parakaluar” madje një legjendë të futbollit botëror, siç është braziliani Pele.

Adoleshenti i talentuar spanjoll realizoi një eurogol në gjysmëfinalen e fituar me përmbysje 2-1 përballë Francës. Duke u bërë jo vetëm golashënuesi më i ri që shënon në Europian,por edhe më i riu (16 vjeç e 362 ditë) që luan në një gjysmëfinale Europiani apo Botërori, duke “parakaluar” një legjendë si braziliani Pele. I cili ishte vetëm 17 vjeç e 244 ditë kur zbriti në fushë në gjysmëfinalen e Kupës së Botës Suedi 1958.

Arena e Lajmit

Euro 2024/ Yamal në histori, “parakalon” edhe legjendën braziliane Pele

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook