Përse kostumi rozë i Nancy Pelosit me të cilin bëri paraqitjen e saj në Tajvan, kishte një domethënie të fortë? Veshja përfaqëson një akt…

Avioni i Nancy Pelosit mund të ketë zbritur në Tajvan por mbërritja e saj ishte e planifikuar që të ishte sa më e dukshme.

Duke zbritur në aeroportin Taipei Songshan të martën në mbrëmje, kryetarja e ‘Dhomës së Përfaqësuesve’ shkëlqeu nga errësira e veshur me një kostum rozë. Veshja e saj e kuptoi se nuk ishte koha për t’u nënvlerësuar. Megjithatë, nuk ishte thjesht një rast i qëndrimit jashtë për kamerat.

Nëse qëllimi i saj është të sinjalizojë përkushtimin e Amerikës ndaj një demokracie që ajo e përshkroi disi si kostumin e saj, si “të gjallë”, atëherë veshja rozë ishte gjithashtu një formë e komunikimit politik.

Nuk kishte pasur ndryshim të kostumit në mes të fluturimit. Më herët atë ditë, ajo kishte veshur të njëjtin kostum me taka dhe një varëse me perla për të vizituar parlamentin e Malajzisë. Megjithatë, kjo e bën vendimin e saj për të mbërritur në Tajvan e veshur me atë kostum jo më pak të qëllimshme. E sigurt, e fuqishme por jo kërcënuese, roza dukej se e përkufizonte praninë e saj si një akt miqësie ndaj Tajvanit, jo si armiqësore ndaj Kinës, e cila e ka akuzuar atë për krijimin e një krize ” me vetëdije dhe keqdashje “.

Ajo që komentuesit vërtet kanë hamendësuar është nëse Pelosi qëllimisht është frymëzuar nga veshja me kostum rozë: Hillary Clinton.

Në vitin 1995, zonja e parë e atëhershme veshi një veshje jashtëzakonisht të ngjashme në Konferencën e Katërt Botërore për Gratë e Kombeve të Bashkuara në Pekin, ku ajo deklaroi në mënyrë të famshme: “Të drejtat e grave janë të drejta të njeriut”. Ashtu si udhëtimi i Pelosit, fjalimi i Klintonit ishte disi i diskutueshëm. Gjatë fjalimit të saj, ajo detajoi kërcënimet me të cilat përballen gratë në mbarë botën, duke përfshirë edhe Kinën.

Momenti, çuditërisht, por në mënyrë ironike, u censurua nga Pekini. Dhe nëse Pelosi do të synonte të evokonte një memorie historike, atëherë ajo e kritikës së hapur të Klintonit ndaj Kinës në tokën kontinentale do të ishte padyshim një gjë provokuese.

Me shumë mundësi nuk do ta dimë kurrë. Ashtu si me shumë lidere femra, Pelosi rrallë ngre pyetje në lidhje me zgjedhjet e saj të stilit. Por nuk ka dyshim se kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve vlerëson dhe përdor rregullisht fuqinë e veshjeve.

Ishte kostumi rozë që ajo veshi në “The Late Show with Stephen Colbert”, atë që ajo kishte veshur për foton më të fundit zyrtare të kryetarëve të komiteteve të Dhomës së Përfaqësuesve dhe fustanin që zgjodhi për betimin e Kongresit të 116-të. , i cili paraqiste një rekord 127 gra. Ajo madje mund të shihet e veshur me një xhaketë sportive rozë në foton e saj zyrtare të profilit në Twitter.

Në çdo rast, hija nxirrte fuqi femërore. Ashtu si kongresmenja Alexandria Ocasio-Cortez aplikoi buzëkuq të kuq si “bojë lufte” dhe Kamala Harris veshi të bardha për fjalimin e saj të pranimit si zëvendëspresidentja e parë femër e Amerikës, Pelosi e trajton zgjedhjen e saj të veshjes si një varg tjetër për harkun e saj politik.

Dikush mund të lexojë shumë në veshjet e politikanëve. Në të vërtetë, mund të ketë qenë jo më shumë se një rastësi që Tsai Chi-chang, nënkryetari i legjislaturës së Tajvanit, u duk se iu përgjigj kostumit të Pelosit duke veshur një kravatë rozë për ta takuar atë të mërkurën në mëngjes.

Por rrobat mbartin simbolikë dhe nëse zhurmat e miratimit në mediat sociale janë diçka për të shkuar, mesazhi pas kostumit rozë të Pelosit u dëgjua në Taipei, Pekin dhe më gjerë.

Përse kostumi rozë i Nancy Pelosit me të cilin bëri paraqitjen e saj në Tajvan, kishte një domethënie të fortë? Veshja përfaqëson një akt…

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook