Samiti i NATO-s/ Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Jashtme Olta Xhaçka nisen drejt Madridit

Rama Rusi

Delegacioni shqiptar që do të marrë pjesë në punimet e Samitit të NATO-s, i cili është i pari që nga nisja e luftës në Ukrainë, është nisur për në Madrid.

Mësohet se delegacioni kryesohet nga kryeministri Rama dhe pjesë e tij janë ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, dhe ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi.

“Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka është nisur sot për  samitin e NATO-s që do të mbahet në Madrid, si pjesë e delegacionit të kryesuar nga kryeministri Edi Rama.  Ministrja Xhaçka do të zhvillojë takime me homologë të Finlandës, Holandës dhe Norvegjisë.  Në samit do të diskutohen ndër të tjera vazhdimi i mbështetjes ndaj Ukrainës për një afat më të gjatë, si dhe dakordësimi mbi Konceptin Strategjik 2022”, njofton ministria e Jashtme.

Samiti i NATO-s/ Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Jashtme Olta Xhaçka nisen drejt Madridit

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook