Si ta Përdorni Uthullën e Mollës për Çlirimin e Shpejtë nga Gripi

Stina e vjeshtës dhe dimrit përkon me fillimin e episodeve të vazhdueshme të gripit, virozave, të ftohurës, infeksioneve e bajameve të acaruara.

Në shumicën e rasteve, kurat për trajtimin e këtyre problemeve shëndetësore janë farmaceutike, ku mund të përmendim antibiotikët apo medikamentet e ndryshme që pihen në formë çaji.

Këto të fundit përbëjnë alternativa të shpejta që gjenden lehtë e që mund të zbusin simptomat e këtyre problemeve.

Megjithatë, nganjëherë, zgjidhja për këto probleme qëndron në kuzhinë.

Një prej produkteve më të mira kundër temperaturës së lartë, gripit e infeksioneve është uthulla, vlerat e së cilës përshkruhen qartë në këtë artikull të AgroWeb.org

Përzieni sasi të barabarta të mjaltit dhe uthullës së mollës.

Konsumojeni herë pas here dhe do të vëreni se si aroma e të dy përbërësve do të zhbllokojë rrugët e frymëmarrjes dhe do të shpërbëjë sekrecionet.

Uthullën e mollës mund ta përzjeni edhe me ujë në sasi të barabarta e të konsumoni nga një lugë gjelle 3-4 herë në ditë.

Në një gotë uji të mbushur plot hidhni një lugë çaji me uthull molle dhe pijeni para ose gjatë një vakti.

Uthulla ndalon stomakun të prodhojë aciditet të tepërt dhe sjell ekuilibrin e duhur në sistemin tretës.

Nëse prekeni nga temperatura e lartë mos hezitoni të përdorni uthullën, pavarësisht aromës së ndezur të saj.

AgroWeb.org rekomandon kompresat në ballë me uthull molle.

Nëse aroma mund t’ju duket e rëndë, mund ta holloni me ujë.

Një tjetër mënyrë është si më poshtë:

Në një legen hidhni një gotë uji me uthull dhe dy gota të njëjta me ujë.

Merrni një palë çorape të trasha, mundësisht nga ato që zgjaten deri tek gjuri dhe futini në legen.

Pasi të jenë lagur mirë, shtrydhini dhe vishini.

Këmbët mbështillini me qese plastike dhe mbajini për 10-15 minuta.

Këtë trajtim krejtësisht natyral mund ta përsërisni disa herë sepse uthulla ul temperaturën duke përthithur nxehtësinë nga këmbët./AgroWeb.org

Si ta Përdorni Uthullën e Mollës për Çlirimin e Shpejtë nga Gripi

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook