“Kastrati nuk i çoi llaf Ramës?!”, Lubonja për ndërtimet pa leje në Tiranë: Paraja mbi të gjitha! Policia vjen për çatinë e shtëpisë time në fshat, por…

Nn

Mbrëmjen e sotme në emisionin “Open” në News24 fokusi i bisedës është vënë në ndërtimet pa leje dhe vendimi i fundit i qeverisë për to. Analisti Fatos Lubonja thotë kryesoja për qeverinë është para, siç e quan ai: para për pushtet dhe pushteti për para.

Ai thotë se është e pamundur që të ndërtohen kate pa leje në mes të Tiranës, dhe qeveria apo autoritetet të mos vihen në dijeni, duke sjellë paralel dhe një shembull konkret, kur për të ndërruar çatinë e banesës së tij  në fshat, iu desh të merrte leje.

“Kur policia vjen te çatia ime, jo më tek këta me katër kate”, thotë Lubonja.

Lubonja u ndal edhe në rastin e ndërtimit të disa kateve pa leje nga kompania Kastrati, duke thënë se nuk beson se kryeministri Edi Rama nuk është vënë në dijeni prej kompanisë në fjalë.

“Ndoshta mbi të gjitha duhet thënë pse ne na duhet të kufizojmë dhe të mos lejojë ndërtime pa leje? Sepse shteti ka disa norma, ndërtim, gjelbërim, etj etj, pra për të ndërtuar një komunitet sa më të rehatshëm.

Erion Veliaj para disa vitesh thoshte se s’dua të mbahem mend si një njeri që ka ndërtuar pallate, por që ka bërë për qytetarët, tani ju e shikoni vetë. Janë shkelur dhe shteti duhej të kishte kontrolluar.

Doja të ndërroja çatinë e shtëpisë time në fshat, dhe i thash dikujt, ore do vish ta rregullosh, më tha ‘para shko merr një leje se ndryshe na vjen policia’. Shkova unë mora leje, normal se shteti duhet t’i kontrollojë. Ai kishte frikë të vinte një çati në fshat, ndërsa në mes të Tiranës…

Problemi është përse e ka bërë këtë gjë? Se nuk ka as estetikë…

Shpesh për Ramën është thënë që ky është estetik, por unë po marr dhe shembullin e Teatrit, kur e prishi, po të paktën të bëjë një Teatër të bukur, ky i fut katër kulla nga pas. Ajo bukuria e teatrit nuk vihet në plan të parë, por para.

Paraja është kryesore, para që duhet për pushtet, dhe pushteti që duhet për para.

Po marrim këtë Kastratin, kur i bëri katër kate mendoni se nuk i çoi një llaf Ramës?! Nuk e besoj… se policia vjen te çatia ime, jo më te katër katet?!”, tha Lubonja.

“Kastrati nuk i çoi llaf Ramës?!”, Lubonja për ndërtimet pa leje në Tiranë: Paraja mbi të gjitha! Policia vjen për çatinë e shtëpisë time në fshat, por…

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook