Edhe kur s’keni internet ju mund ta përdorni Google Maps, ja mënyra…

Pavarësisht nëse jeni duke hipur në metro në një qytet të huaj, ose duke ecur nëpër natyrë të pacenuar, interneti mund t’ju dështojë.

Megjithatë, gjithçka nuk është e humbur. Në këto situata, mund të shkarkoni Google Maps për përdorim jashtë linje dhe të merrni udhëzimet e duhura.

Për të qenë të drejtë, nuk do të merrni të dhëna të sakta kur bëhet fjalë për shëtitje në këmbë, tranzit ose udhëtime me biçikletë, por do të merrni udhëzime të forta jashtë linje për vozitje.

Duhet të keni parasysh gjithashtu se hartat që shkarkoni do të skadojnë në një moment, pasi Google i përditëson rregullisht ato për të qenë sa më të sakta.

Ja se si të shkarkoni hartat jashtë linje:

Hapni aplikacionin Google Maps në pajisjen tuaj Android ose iPhone.

Duhet të identifikohesh në llogarinë tënde të Google dhe të kesh të instaluar versionin më të fundit të aplikacionit.

Zgjidhni hartën e qytetit ose rajonit që dëshironi të shkarkoni.

Shtypni menunë në fund të ekranit me emrin e faqes që po kërkoni dhe shtypni butonin Shkarko.

Nëse nuk e shihni këtë opsion, prekni tre pikat në këndin e sipërm djathtas të ekranit dhe kërkoni opsionin e shkarkimit jashtë linje.

Më pas Google do t’ju tregojë hartën dhe do t’ju pyesë nëse dëshironi ta shkarkoni.

Shtypni “Shkarko” përsëri për të konfirmuar zgjedhjen tuaj.

Pasi të keni shkarkuar hartat e zgjedhura, ato do të jenë të disponueshme edhe kur nuk keni lidhje interneti dhe mund t’i shfletoni dhe eksploroni lehtësisht kur të dëshironi.

Mjafton vetëm përditësimi i rregullt i Google Maps për të vazhduar me ndryshimet që po zbaton Google.

Arena e Lajmit

Edhe kur s’keni internet ju mund ta përdorni Google Maps, ja mënyra…

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook