U ekstradua në Belgjikë për vrasjen e 1999, del fotoja e shqiptarit Arturo Vrenozi

Mediat belge kanë publikuar fotografinë e shqiptarit Arturo Vrenozi, i cili është ekstraduar në Belgjikë ku do të përballet me akuzën e vrasjes së një 17 vjecareje rumune të cilën e kishte detyruar të prostituonte. 51 vjecari u arrit të kapej në Romë pas një operacioni të Interpolit.

Faktet datojnë nga e diela, 16 maj 1999. Afër Schipperskëartier, zona e prostitucionit në Antwerp, kalimtarët zbuluan trupin e një gruaje në rrugë rreth orës 3 të mëngjesit. Viktima, 17-vjeçarja Iona B. nga Rumania, është vrarë në mënyrë të tmerrshme. “Ekzaminuesi mjekësor numëroi rreth 20 prerje dhe plagë me thikë,” thotë zëdhënësi Kristof Aerts i zyrës së prokurorit publik të Antwerp.

Një dëshmitar e kishte parë autorin duke ikur nga vendi i ngjarjes. Në afërsi të vendit të ngjarjes, laboratori i mjekësisë ligjore ka gjetur në një kontejner mbeturinash armën e vrasjes, një thikë kasapi me teh të madh. Atje, hetuesit gjetën edhe një dorezë kuzhine që vrasësi e kishte përdorur për të shmangur gjurmët e gishtërinjve.

Vrasja me siguri ka ndodhur në ambientin shqiptar të prostitucionit. Shoku shqiptar i Iona B. u arrestua si i dyshuar për vrasje, por rezultoi i pafajshëm. “Hetimi tregoi se viktima ishte parë me tutorin e saj të dyshuar në një kafene aty pranë pak përpara fakteve,” thotë Aerts.

Ai njeri jetonte në vendin tonë me emrin ‘Arthur Vrenez’, por që doli të ishte një identitet i rremë. Pas fakteve ai u arratis jashtë shtetit. Policia shpërndau një njoftim në kërkim dhe një foto të të arratisurit një muaj pas vrasjes, por ai nuk u gjet kurrë. “Dosja është bërë kështu një çështje e ftohtë.”

Pas konsultimit midis zyrës së prokurorit publik të Antwerpen dhe policisë gjyqësore federale (FGP) Antwerp, dosja u ri-analizua së fundmi. “Pas atij shqyrtimi është vendosur që të kërkohet sërish nga gjyqtari hetues. Në vitin 2020, ai më pas i kërkoi këshilltarit mjeko-ligjor të Institutit Kombëtar për Kriminalistikën dhe Kriminalistikën (NICC) të rishqyrtonte pjesën e ADN-së të dosjes me një lente shkencore”, thotë Aerts.

“Evolucioni i shkencës lejoi që një profil i vetëm i ADN-së së një njeriu të zbulohej në dorezën e mbetur në vendngjarje.” Në kërkim të të dyshuarit, policia ka bashkëpunuar me Interpolin dhe autoritetet shqiptare. “I dyshuari i mundshëm mësohet se është larguar nga Shqipëria në vitin 1993 dhe ka mbërritur në Itali në vitin 2002. Para kësaj ai kishte përdorur sërish një identitet të rremë. Është kontrolluar disa herë nga policia”, vijon Aerts.

Nisur nga të gjitha elementet e reja, gjyqtari hetues ka lëshuar një urdhër-arresti europian dhe personi është njoftuar. Arturo Vrenozi përfundimisht u gjend. Ai u arrestua në Romë më 21 gusht 2023. Pas procedurës së dorëzimit, burri u dërgua në Belgjikë më 5 prill.

“Të nesërmen, gjykatësi hetues në Antwerp arrestoi 51-vjeçarin për vrasje. Një test krahasues i ADN-së që është kryer që atëherë ka zbuluar një përputhje pozitive,” shton Aerts. Vrenozi doli për herë të dytë përpara dhomës së këshillit të hënën, e cila ia zgjati sërish paraburgimin.

Familja e viktimës tashmë është njoftuar për zhvillimet e reja.

Arena e Lajmit

U ekstradua në Belgjikë për vrasjen e 1999, del fotoja e shqiptarit Arturo Vrenozi

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook