Avionë F16 për Ukrainën, SHBA mbështet vendimin e qeverisë daneze dhe holandeze

Ambasada Amerikane në Tiranë ka publikuar një pjesë të deklaratës së përbashkët të presidentit të SHBA-së Joseph R. Biden, kryeministri holandez Dick Schoof dhe kryeministrja daneze Mette Frederiksen.

Teksa ky vendim është mbështetur edhe nga ambasada amerikane në Tiranë e cila ka reaguar përmes një shkrimi në rrjetet sociale.

Postimi i plotë:

Ne, bashkë-udhëheqësit e Koalicionit të Kapaciteteve të Forcave Ajrore për Ukrainën, kemi punuar për të ofruar avionë luftarakë operacionalë F-16 për Ukrainën. Qeveria daneze dhe holandeze janë në proces të dhurimit të F-16 të prodhimit amerikan për Ukrainën, me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara…Ne do të vazhdojmë të koordinohemi bashkërisht në mbështetje të mundësisë së Ukrainës për t’u mbrojtur kundër agresionit rus.” – Deklaratë e përbashkët për F-16 për Ukrainën nga presidenti i SHBA-së Joseph R. Biden, kryeministri holandez Dick Schoof dhe kryeministrja daneze Mette Frederiksen.

 

Capture
Capture
Arena e Lajmit

Avionë F16 për Ukrainën, SHBA mbështet vendimin e qeverisë daneze dhe holandeze

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook