Foxnews i ka kushtuar një artikull zgjedhjeve lokale të 14 majit. Analiza është fokusuar edhe tek qëndrimi i SHBA-ve, ndaj Shqipërisë, përkatësisht i administratës së Joe Biden, pasi sipas Foxnews ka pasur një tërheqje të Biden nga vendi ynë.

Artikulli vijon si më poshtë:

Shqiptarët do të votojnë më 14 maj për zgjedhjet lokale të vendit. Shumë ekspertë e kanë konsideruar Shqipërinë si një vend trazirash në Ballkanin Perëndimor.

Por ajo për të cilën kritikët shqetësohen është fakti se se administrata Biden është tërhequr nga ky vend.

“Shqipëria një anëtare e NATO-s, duke shërbyer si një forcë stabilizuese brenda NATO-s që Rusia duket se po përpiqet ta ndajë. Trupat shqiptare shërbyen së bashku me ushtrinë amerikane në Kosovë, Irak dhe Afganistan,” tha Rebekah Koffler, një ish-analiste e inteligjencës së mbrojtjes.

Ndërsa kredencialet demokratike të Shqipërisë vihen seriozisht në pikëpyetje, kombi i vogël ballkanik , një nga më të varfrit e Evropës, ka dhënë kontribut të rëndësishëm në synimet e politikës së jashtme të SHBA-së gjatë viteve.

Shqipëria, dikur një vend marksist autoritar me marrëdhënie të hidhura me SHBA-në gjatë Luftës së Ftohtë, tani është një nga vendet më pro-SHBA në Evropë dhe ka një komunitet të madh diaspore në Shtetet e Bashkuara.

Por vëmendja që merr Shqipëria nga Presidenti Biden dhe politikëbërësit perëndimorë është pak për një vend që lufton të konsolidojë demokracinë e tij.

“Historikisht, ishin Shtetet e Bashkuara që kanë treguar lidership në Ballkan dhe kanë marrë edhe pjesën tjetër të Evropës drejt zgjidhjes së konflikteve të rajonit dhe vendosjes së arkitekturës aktuale politike dhe të sigurisë në rajon,” ka thënë  ish-ambasadori shqiptar në SHBA dhe për Fox News Digital, Agim Nesho.

Megjithatë, ai shtoi: “Fokusi u zhvendos gjatë administratave të Obamës dhe Trump, duke i dhënë hapësirë ​​interesave të veçanta për të nxitur projekte të reja të rrezikshme të ankoruara mbi autokratë si kryeministri Rama dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiç, si p.sh. si nisma e Ballkanit të Hapur”. Krahas Vuçiçit, Rama është bashkëdrejtues i nismës “Ballkani i Hapur”, një propozim që do të lehtësonte lëvizjen e njerëzve dhe mallrave në të gjithë Ballkanin, që në dukje u prezantua sikur do të përfitonte të gjithë rajoni.  Por shumë njerëz në Shqipëri dhe në të gjithë Ballkanin në Mal të Zi , Kosovë dhe Bosnje-Hercegovinë e kundërshtojnë nismën nga frika se ajo është një ‘dredhi’ e Serbisë për të zëvendësuar tregun e përbashkët rajonal të Evropës që më pas do të kërcënonte dëshirën e vendeve të Ballkanit për t’u bashkuar me BE.

Iniciativa e Ballkanit të Hapur synon të ripërtërijë gjithçka, nga kufijtë te interesi ekonomik, politik dhe ushtarak në Ballkan, duke sjellë në lojë ndikimin e Rusisë dhe aktorëve joperëndimorë si Turqia dhe Kina, dhe rrezikon ripërtëritjen e konfliktit në rajon”, kështu paralajmëroi Agim Nesho.

Shqipëria mund të jetë një komb i vogël, i lënë pas dore, dhe ndërkohë që lufton me shtetin ligjor, krimin e organizuar dhe institucionet e korruptuara. Nëse në zgjedhje do të ketë një pjesëmarrje të  madhe dhe një proces të pastër zgjedhor pa asnjë parregullsi do të jetë një fener shprese për një rajon të kapur mes një Perëndimi demokratik dhe një lindje autoritare, e mbështetur kryesisht nga Rusia.

“Politika e jashtme e SHBA-së, nëse vazhdon të jetë indiferente dhe pragmatike në politikën e saj ndaj Ballkanit Perëndimor, do të humbasë Ballkanin dhe ndikimin e tij në rajon”, tha ish- ambasadori Nesho.

Vendvotimet hapen të dielën dhe shqiptarët do të zgjedhin kryetarët e bashkive dhe anëtarët e këshillave vendore në 61 bashki.

Zgjedhjet e fundit vendore të mbajtura në 2019 u bojkotuan nga partitë opozitare, duke çuar në një përplasje nga Partia Socialiste në pushtet.

Megjithëse Shqipëria ka zgjedhje konkurruese , ato shpesh dëmtohen nga korrupsioni dhe akuzat për blerje votash, duke shqetësuar shumë vëzhgues ndërkombëtarë të zgjedhjeve.

Shumë prej rasteve të blerjes dhe manipulimit të votave përfshijnë Partinë Socialiste të Ramës.

Një shembull i dukshëm ishte shefi i policisë në një rajon mobilizoi të gjithë forcën për të bllokuar autobusët e ngarkuar me mbështetës të opozitës, një shembull i qartë i shtypjes dhe frikësimit të votuesve.

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) do të ketë rreth 300 vëzhgues afatshkurtër në të gjithë vendin për të monitoruar qendrat e votimit dhe numërimin e votave.

Akuzat për korrupsion elektoral nuk janë të reja në Shqipëri dhe është bërë një tipar i përhapur i zgjedhjeve ndër vite.

“Freedom House”, e cila ndjek standardet e demokracisë në mbarë botën, vë në dukje se disa votues në zgjedhjet e mëparshme kanë raportuar se janë kërcënuar se do të pushohen nga puna ose do të humbasin përfitimet, në varësi të mënyrës se si votojnë.

Është gjithashtu e zakonshme që organizatat kriminale të kenë ndikim në politikën shqiptare.

Vëzhguesit ndërkombëtarë të zgjedhjeve nga SHBA dhe BE do të monitorojnë nga afër votimin.

“Pritja jonë është që një vend si Shqipëria, që është anëtare e NATO-s dhe aspirante për anëtarësim në BE, do të bëjë më të mirën që zgjedhjet të zhvillohen në përputhje me standardet dhe normat ndërkombëtare. Ne e dimë gjithashtu se ka vend për përmirësim”, tha në një intervistë të fundit ambasadorja e SHBA në Shqipëri, Yuri Kim.

Ndërkohë Koffler paralajmëroi se “nëse ekipi Biden nuk riangazhohet në Ballkan, përfshirë Shqipërinë, Putini dhe madje edhe Kina ka të ngjarë të jenë tashmë duke mbushur vakumin, siç kanë bërë në vende të tjera, si në Siri, kur Obama u tërhoq.

Arena e Lajmit

Për t’u bërë pjesë e grupit “Arena e Lajmit” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Arena e Lajmit