Frutat dhe Perimet e Freskëta për Shëndet të Shkëlqyer Mendor

Një studim i universitetit të Otagos në Zelandën e Re i publikuar së fundmi, zbuloi rolin e fortë të perimeve dhe frutave të freskëta e të pagatuara në përmirësimin e shëndetit mendor.

Sipas studimit, njerëzit që ushqehen me perime dhe fruta të gjalla, kanë më pak simptoma të depresionit dhe sëmundjeve të tjera mendore.

Lidhja e fortë mes ushqimit dhe depresionit është kthyer në një cështje madhore diskutimi dhe studimesh mes shkencëtarëve.

Sipas tyre, nëse perimet dhe frutat konsumohen të gjalla, të freskëta dhe nuk gatuhen, shëndeti mendor i njeriut është më i mirë.

Njerëzit raportohet të kenë një nivel më të lartë të mirëqenies mendore, humor të mirë, kënaqësi për jetën dhe një mendje të mprehtë.

10 Ushqimet Që Përmirësojnë Shëndetin Mendor

Shkencëtarët thonë se ushqimet e mëposhtme përmirësojnë ndjeshëm shëndetin mendor nëse hahen të freskëta.

 • Karrotat
 • Bananet
 • Mollët
 • Barishtet
 • Qitro
 • Sallata Jeshile
 • Agrumet
 • Frutat e pyllit
 • Kastraveci
 • Kivi

Shkencëtarët kanë identifikuar edhe disa ushqime të tjera të paketuara, të ngrira ose të gatuara që përmirësojnë humorin.

Këto ushqime përfshijnë:

 • Selinonë
 • Lakrën
 • Qepën e kuqe
 • Domatet
 • Kërpudhat
 • Kungullin
 • Perimet e ngrira
 • Patatet
 • Pataten e ëmbël
 • Brokolin.

Deri më tani, studimet shkencore janë marrë kryesisht me rolin e frutave dhe perimeve në përmirësimin e shëndetit mendor.

Këto studime nuk janë përqendruar rëndësia e gatimit dhe përpunimit të këtyre ushqimeve për një shëndet më të mirë mendor.

Të dhënat e studimit të përmendur më lart janë shumë të rëndësishme sepse shërbejnë si udhërrëfyes për shumë politika shëndetsore.

Këto politika duhet të promovojnë konsumin e sa më shumë frutave dhe perimeve të papërpunuara për një mirëqenie më të madhe.

Duke konsumuar fruta dhe perime siç i ka bërë natyra, organizmi përfiton shumë mikroushqyes të nevojshëm.

Mikroushqyesit në fjalë përmirësojnë tretjen, komunikimin e stomakut me trurin dhe ndjesinë e përgjithshme të mirëqenies mendore./AgroWeb.org

Frutat dhe Perimet e Freskëta për Shëndet të Shkëlqyer Mendor

Ju mund të regjistroheni në buletinin tonë të lajmeve plotësisht falas

Mos e humbisni mundësinë për t'u informuar për lajmet më të fundit dhe eksluzive, filloni tani abonimin tuaj falas me e-mail.

Welcome

Instalo aplikacionin tonë
×
Na ndiqni

Na ndiq në Facebook